Tüp Mide Ameliyatı Beslenme Listesi

Tüp Mide Ameliyatı Beslenme Listesi
Tüp Mide Ameliyatı Beslenme Listesi

Tüp Mide Ameliyatı Beslenme Listesi

Tüp mide ameliyatı beslenme listesi obezite ile mücadele kapsamında kesinlikle uyulması gereken listedir. Tüp mide operasyonunu bitmesinin ardında hastalar hayatlarında köklü değişimlere gitmektedir. Bunun en önemlisi eski beslenme alışkanlıklarını terk ederek diyet uzmanları tarafından hastanın durumu göz önüne tutularak hazırlanmış olan beslenme programına eksiksiz olarak uyum sağlamaktır.

Tüp Mide Operasyonu Sonrasında Beslenme Programı Oluşturma

Tüp mide ameliyatı beslenme listesi ameliyatın bitimi ile başarılı sonuç almak için zorunlu olarak uygulanmalıdır. Hastalar vücut ihtiyaçlarını tam olarak bilmediğinden dolayı keyfi olarak bir beslenme düzeni oluşturulamaz. Diyet uzmanları hastanın vücudunun ihtiyaç duyduğu besin değenlerini hesaplayarak yeni bir liste oluşturmaktadır. Bu beslenme listesinin uygulamasında hastalar;

  • Günlük öğün sayısını 6 öğüne çıkarmakta ve öğün içindeki porsiyon miktarını azaltmaktadır.
  • Gün içerisinde en az 2 litre su içmeli; ancak yemek aralarında su içmekten kaçınmalı, yemeklerden 30 dakika önce ya da sonra içmektedir.
  • Öğünler sakin ve yavaş bir şekilde tüketmektedir.
  • Tüp mide ameliyatı beslenme listesi uygulamasında yemekleri küçük lokmalar halinde almaktadır.
  • Her lokmayı uzun süre çiğnedikten sonra yutmaktadır.

Hastalar yeni beslenme listesini doğru şekilde uyguladıkları sürece ameliyatın başarılı etkisini hissedecek ve bekledikleri sonuca kolay ve hızlı olarak ulaşacaklardır.

Tüp Mide Ameliyatı İle Beslenme İçeriği

Tüp mide ameliyatı beslenme listesi hazırlanırken hastaların gıda alımından azlığından dolayı vücudun ihtiyaçlarını karşılaması göz önünde tutulmaktadır. Bu bağlamda uzman doktorlar hastaların kilo verme süreci içerisinde herhangi bir sorun ile karşılaşmaması, yeni bir hastalığa yakalanmaması için protein tozu, vitamin ve mineral takviyeleri önermektedir. Hastalar doğru ve sağlıklı bir şekilde kilo vermek için bu önerileri eksiksiz şekilde uygulamalıdır.

Tüp mide ameliyatı beslenme listesi düzenli bir şekilde uygulanması sonucunda hastalar hem kilolarında kurtulmakta hem de obezite ile birlikte ortaya çıkıp ilerleyen yüksek kolesterol, tip 2 diyabet, uyku apnesi ve yüksek tansiyon gibi hastalıklardan kesin olarak kurtulmaktadır. Ayrıca düzenli beslenme ile saç dökülmeleri engellenir, vücut sarkmaları önlenir böylece daha güzel ve fit bir fiziki görünüm elde edilmektedir.

İlginizi Çekebilir !

Bariatrik Beslenmenin Önemi

Bariatrik Beslenmenin Önemi

Bariatrik Beslenmenin Önemi Bariatrik beslenmenin önemi özellikle obezite cerrahi ameliyatı olan kişiler için büyük öneme …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir