Sağlıklı Beslenmek Nasıl Alışkanlık Haline Getirilir?

Sağlıklı Beslenmek Nasıl Alışkanlık Haline Getirilir?

Sağlıklı beslenmek sağlıklı bir yaşamın en önemli parçasıdır. Kişi fazla kilolu da olsa normal kilosunda da olsa muhakkak sağlıklı beslenmeli ve sağlıklı beslenmeye özen göstermelidir.

Peki sağlıklı beslenmek tam olarak nedir? Vücudun günlük faaliyetlerini yerine getirebilmek için belli miktarda enerjiye ve belli miktarda besine ihtiyacı vardır. Sağlıklı beslenen kişi, yediği ve içtiği gıdalar yardımıyla günlük ihtiyaç duyduğu besin maddelerini vücuduna alır. Kişinin ihtiyaç duyduğundan daha az enerji alması kilo vermesine daha fazla enerji alması ise kilo almasına neden olur.

Sağlıklı beslenen ve sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getiren kişi vücudunun ihtiyaç duyduğu kadar yemek yediği için kilo alıp vermez ve uzun yıllar boyunca ideal kilosunda kalır.

Kişinin yeterli beslenmesi sağlığını da olumlu yönde etkiler. Yapılan araştırmalar dengeli ve düzenli beslenen bireylerin çeşitli sağlık problemleriyle karşı karşıya kalma ihtimalinin, sağlıksız beslenen kişilere kıyasen daha düşük olduğunu göstermektedir.

“Peki nasıl sağlıklı besleniriz?” sorusu sağlıklı yaşamak isteyen kişilerin en sık sorduğu sorular arasında yer almaktadır. Sağlıklı beslenmek isteyen kişi öncelikle kızartma, abur cubur, ekmek ve makarna gibi besin değeri düşük kalorisi yüksek gıdaları hayatından çıkarmalıdır. Günlük en az 2,5 litre su tüketmeyi alışkanlık halline getirmeli ve gün içinde 3 ana öğün 2 ara öğün olacak şekilde öğünlerini düzenlemelidir.

Ayrıca sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirmek isteyen kişi, TV ve bilgisayar gibi dikkat dağıtan elektronik cihazların bulunduğu ortamlarda yemek yememeli ve her öğün için muhakkak sofra kurmalıdır. Her ana öğünde sofra kurulması ve yemek yerken dikkat dağıtıcı cihazlara odaklanılmaması kişinin ne yediğini ve ne kadar yediğini kontrol altında tutabilmesini ve dolayısıyla ölçüyü koruyabilmesini sağlar.

Sağlıklı yaşamayı alışkanlık haline getirmek isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken bir diğer nokta ise spordur. Spor sağlıklı yaşamın benimsenmesinde oldukça önemli rol oynamaktadır. Düzenli olarak spor veya egzersiz yapılması kişinin hem beslenmesine daha fazla dikkat etmesini hem de sağlıklı yaşamayı daha kolay şekilde alışkanlık haline getirmesini sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir !

Yüksek Proteinli Ürün Kullanımı

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?   Obezite ameliyatı sonrası günlük protein ihtiyacı, ameliyat türüne ve …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir