Obeziteyi Tetikleyen Durumlar Nelerdir?

Obeziteyi Tetikleyen Durumlar Nelerdir?

Obezite günümüzde sık görülen ve hastanın yaşam kalitesini düşürmekle kalmayıp ortalama yaşam süresini dahi azaltan ciddi bir sağlık sorunudur. Obezite tedavi edilebilen bir hastalıktır ancak obezite tedavisi zor ve uzun bir süreci kapsamaktadır.

Obezite beraberinde pek çok sağlık sorununu getirmekte ve yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürmektedir. Obezite hastası kişilerin kolesterol, böbrek hastalıkları, diyabet ve hipertansiyon gibi ciddi sağlık sorunlarına yakalanma ihtimalleri normal bireylere kıyasen daha yüksektir.

Obeziteye neden olan ve obeziteyi tetikleyen çok sayıda faktör bulunmaktadır. Ancak obezitenin en önemli 2 nedeni, fiziksel aktivite azlığı ve sağlıksız beslenmedir. Obeziteyi tetikleyen durumlar tabii ki sadece bu 2 faktörden ibaret değildir. Kişinin obezite hastası olmasına zemin hazırlayan diğer durumlar ise şunlardır:

  • Genetik, obeziteye yakalanma olasılığını etkilemektedir. Ailesinde obezite hastası olan birinin obeziteye yakalanma riski ailesinde obez olmayan birine kıyasen daha yüksektir.
  • Çevresel faktörler obeziteye yakalanma olasılığını önemli ölçüde etkilemektedir. Özellikle son 10 yılda obezite hastası kişi sayısında yaşanan artış, çevresel faktörlerin obezite hastası olma ihtimalini önemli ölçüde etkilediğini göstermektedir.
  • Sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik durum, obezite hastalığına yakalanma riskini etkilemektedir.
  • Psikolojik hastalıklar obezite hastalığına yakalanma olasılığını önemli ölçüde arttırmaktadır. Çünkü kişi psikolojik sorunlarını bastırmak amacıyla yemeğe sarılabilir veya psikolojik hastalığı nedeniyle kullandığı ilaçlar iştah artışına neden olabilir.
  • Yaş ve cinsiyet obeziteye yakalanma olasılığını etkilemektedir. Erkeklerin obezite hastası olma ihtimali % 15,3 iken kadınların obeziteye yakalanma ihtimali %24,5’tir.
  • Sağlıksız diyetler obeziteye yakalanma olasılığını arttırmaktadır. Kişi düşük kalorili diyetler yaparak zayıflayabileceğini düşünse de bu diyetleri, açlık krizleri ve besin yetersizliği nedeniyle bozmak zorunda kalır ve uzun süreli açlık yaşadığı için normalde yiyebileceğinden daha fazlasını yer. Bu şekilde yapılan ve sürekli bozulan diyetler obeziteye zemin hazırlamaktadır.
  • Kadınların obezite hastası olma ihtimallerini arttıran durumlardan biri de hamileliktir. Hamilelikler arasında yeteri kadar zaman bırakılmaması ve çok sayıda doğum yapılması, kişinin obezite hastalığına yakalanma ihtimalini arttırmaktadır.
  • Alkol ve sigara kullanımının kontrolden çıkması obeziteye zemin hazırlamaktadır.

İlginizi Çekebilir !

Yüksek Proteinli Ürün Kullanımı

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?   Obezite ameliyatı sonrası günlük protein ihtiyacı, ameliyat türüne ve …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir