Obeziteye Yol Açan Faktörler

Obeziteye Yol Açan Faktörler
Obeziteye Yol Açan Faktörler

Obeziteye Yol Açan Faktörler

Obeziteye yol açan faktörler, ortaya çıkarıldıktan sonra hastalığa yakalanmamak için daha dikkatli davranılmaktadır. Hem fiziksel hem de ruhsal çöküntüye neden olan obezite hastalığının kaynağının bulunması tedavi sürecinin daha hızlı işlemesini sağlayarak, daha başarılı sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Bu faktörler kişiye ve cinsiyete göre farklılıklar göstermektedir.

Obezite Neden Ortaya Çıkmaktadır?

Obeziteye yol açan faktörler, hastalığın sebeplerini net olarak açıklamaktadır. Bu kapsamda obeziteye sebebiyet veren durumlar şunlardır;

 1. Genetik faktör: Aileden obezite sorunu yaşayan var ise diğer aile bireylerini de etkileye bilmektedir. Gen yapısı vücutta oluşan yağ kütlelerinin yakılmasını düzenlemektedir. Bu nedenle obez bir ailede obez çocuğun olması yüksek ihtimal arasındadır.
 2. Beslenme alışkanlıkları: Tüketim esnasında kalori değeri yüksek olan besinleri ve paketlenmiş hazır gıdaların tercih edilmesi hastalığa neden olmaktadır.
 3. Yetersiz hareket: Kas ve eklemlerin yeteri kadar hareketlenmemesi vücuttaki yağ oranlarının artmasına neden olmakta ve şişmanlık sorunu gözükmektedir.
 4. İlaç kullanımı: obeziteye yol açan faktörler arasında önemli olan depresyon, tansiyon ve hormon ile diyabet ilaçları kullanımı sonrasında vücudun aşırı kilo almasına neden olarak obeziteyi tetiklemektedir.
 5. Ortaya çıkan hastalıklar: Tiroit bezi, hipofiz bezi ve uyku apnesi vb. hastalıkları olan kişiler obezite daha yakın kişilerdir.

bu faktörler hastalığın habercisi olmaktadır.

Obeziteden Kurutmanın Yolları

Obeziteye yol açan faktörlerin belirlenmesinin ardından, istenen sağlığa ve fiziksel duruma ulaşmak için titiz davranılmalıdır. Hastalıkta herhangi bir sorun yaşamadan kurtulmak için;

 • Tüketilecek her türlü gıdaya dikkat edilmeli, içerikleri iyi bilinmelidir.
 • Psikolojik olarak hazır duruma gelinmelidir.
 • Varsa doktor kontrolüne girilmeli, diyet programına tamamen uyulmalıdır.
 • Sürekli spor yaparak yağların erimesi hızlandırılır.
 • Alkol ve sigara gibi içeceklerden, hazır gıdalardan uzak durulmalıdır.
 • Kalorisi yüksek gıdalar yerine doyuruculu olan az kalorili ürün kullanmalıdır.

Obeziteye yol açan faktörler erken belirlendiği takdirde, tedavi aşamasına hızlı bir şekilde geçilmektedir. Böylece uygulanacak hastalık tedavi yöntemlerinin daha başarılı sonuçlar ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Faktörler sürekli kontrol altında tutularak, herhangi bir olumsuzluğa karşı hızlı bir şekilde harekete geçilmektedir.

 

İlginizi Çekebilir !

Yüksek Proteinli Ürün Kullanımı

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?   Obezite ameliyatı sonrası günlük protein ihtiyacı, ameliyat türüne ve …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir