Obezite’nin Zararları

Obezite’nin Zararları
Obezite’nin Zararları

Obezite’nin Zararları

Obezitenin zararları hakkında insanların ciddi anlamda bilinçlenmesi gerekir. Obezite vücuttan fazla enerjinin yağa dönüşme ve bu yağların yakılamamasıyla ortaya çıkmıştır. Obezite nedenleri günümüzün en çok merak edilen ve giderek sorun yaşanılan konuları arasındadır. Obezite’nin artmasın da pek çok faktör vardır. Obezite’nin zararları teknolojinin gelişmesi ile insanların işlerinin kolaylaşması ve buna bağlı olarak hareketsiz yaşamın artması toplumdaki obezite hastası insanların sayısını arttırmaktadır.

Obezite’nin Başlıca Zararları

Obezite’nin zararları başta şeker, tip 2 diyabet, kemik ağrıları ve psikolojik hastalıklara neden olarak sağlığa ciddi anlamda zarar vermektedir. İnsan vücudunda doyma ve acıkma hormonları mevcuttur. Bunlar leptin ve grelin hormonudur.

Leptin hormonu; günlük ihtiyacımız olan doygunluk hissini organizmalar ile bize fark ettirerek dışarıdan gıda alımını durdurmamızı sağlayan hormondur. Grelin hormonu; leptin hormonunun aksine açlık hissi uyandırmaktadır. Obezlerde leptin salınımı azalmış grelin salgılanması artmış durumdadır ya da her iki hormon birbirine karışmış durumdadır. Bu iki hormonun dengesinin bozulması kişinin obezitenin zararları ile tanışmaya başlamasına neden olur.

Her iki hormonun da düzeyli çalışması için kişilerin devamlı olarak yediklerine ve içtiklerine dikkat etmesi gerekir. Bu iki hormon arasındaki dengeyi korumak kısa sürede edinilecek alışkanlıklarla başarılabilir. Obezite’nin zararları vücuttaki diğer hormonlar üzerinde de ciddi anlamda problemler meydana getirir. Örneğin cinsel işlev bozuklukları obezite hastalığı olan kişilerde sıklıkla görülmektedir.

Obezite’nin En Yaygın Zararları

Obezite’nin zararları dışarıdan kolaylıkla fark edilebilir. Kilolu kişilerin yürüme sorunları, nefes darlıkları, daha çok terlemeleri, hareket özgürlüklerinin azalması başlıca fark edilen obezite’nin basit sayılabilecek zararlarındandır. Bunların haricinde psikolojik ve sosyal zararları da kişiyi yaşamsal faaliyetlerden uzaklaştırmaktadır. Sağlıklı olmak ve bu tarz problemler ile karşılaşmamak için obezite’den korunma yollarının çok iyi bilinmesi ve tedbirli yaşanması gerekir.

Obezitenin zararları kişinin obezite ile yaşadığı süre boyunca devam etmektedir. Bedenin ağırlaşması ayaklara ve bacaklara ağırlık bindireceği için giderek bilek, bacak ve ayak hastalıkları meydana gelecektir. Eklem ağrıları, uyku apnesi obezite rahatsızlığı olan kişilerin sıklıkla yaşadığı problemler arasındadır. Obezite ile mücadele kapsamında Dünya Sağlık Örgütünün yapmış olduğu çalışmalar sayesinde birçok kişi obezite ve obeziteden kaynaklı rahatsızlıklardan kurtulmuştur.

İlginizi Çekebilir !

Yüksek Proteinli Ürün Kullanımı

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?   Obezite ameliyatı sonrası günlük protein ihtiyacı, ameliyat türüne ve …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir