Obezite’nin Yol Açtığı Diğer Hastalıklar

Obezite'nin Yol Açtığı Diğer Hastalıklar
Obezite’nin Yol Açtığı Diğer Hastalıklar

Obezite’nin Yol Açtığı Diğer Hastalıklar

Obezitenin yol açtığı diğer hastalıklar günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunlarından biride obezitedir. Obezite genel olarak bedenin yağ kütlesinin yağsız kütleye oranının aşırı artması sonucu boy uzunluğuna göre vücut ağırlığının arzu edilen düzeyin üzerine çıkmasıdır.

Obezitenin yol açtığı diğer hastalıklar dan obezitenin en temel nedeni besinlerle birlikte  vücuda alınan enerjinin metabolizma ve fiziksel aktivitelerle birlikte harcanan enerjiden fazla olması ve bun bağlı olarak artan enerjinin yağ olarak depolanmasıdır.

Obezitenin yol açtığı diğer hastalıklar modern çağın en sık görülen hastalıklarından biri olan obezite, vücutta oluşturduğu problemlerin yanı sıra akut veya kronik birçok ölümcül hastalık türünün gelişiminde rol oynaması sebebiyle ciddi bir sağlık sorunudur.

Obezite vücut kütlesinin boy uzunluğuna göre çok daha fazla olması olarak belirtilebilir.

Obeziteye Bağlı Olarak Ortaya Çıkan Nedenler

Obezitenin yol açtığı diğer hastalıklar oluşan fazla kilolar obezitenin görsel sorunlarının yanı sıra bir takım sağlık sorunlarını da beraberinde getirebilir.

  • Yağ dokusundaki aşırı artış
  • İnsülin direnci ve diyabet gibi kronik hastalıkların birçoğunda birincil nedenler arasında yer alır.

 

Obezite hastaları, bir tür obezite testi olarak da düşünülebilecek olan vücut kitle indeksinin 30 ve üzerinde çıktığı hastalardır. Beden kütle indeksi olarak da isimlendirilen bu değer, vücut kütlesinin kilogram cinsinden ölçüsünün boyun metre cinsinden ölçüsünün karesine bölünmesi ile hesaplanır. Obezite hastalığı zayıflama diyetleri ve diyeti destekleyen bazı uygulamalar ile önüne geçilebilen, tedavisi mümkün bir hastalıktır. İleri düzeyde şişmanlığın görüldüğü ciddi obezite hastalarında, özellikle de ciddi komplikasyon gelişme riski yüksek olduğunda hekim önerileri doğrultusunda tüp mide, mide küçültme, gastrik bypass gibi obezite cerrahisi uygulamaları ile de tedavi gerçekleştirilebilir.

Obezite Belirtileri Nelerdir?

Obezite hastalığının en temel belirtisi vücutta aşırı düzeyde yağ dokusu birikimidir.

  1. Terleme
  2. Çabuk yorulma
  3. Nefes darlığı
  4. Psikolojik sorunlar ve benlik saygısında azalma
  5. Sırt ve eklem ağrıları
  6. Cilt sorunları
  7. Horlama ve uyku apnesi

 

Obezitenin yol açtığı diğer hastalıklar  oluşumunun önlenmesi ve Obeziteye bağlı oluşabilecek kronik hastalıkların engellenmesi açısından fazla kilo sorunu olan kişilerin hastalıkları obezite boyutuna ulaşmadan önce zayıflaması ve ideal kilolarını korumaya özen göstermeleri gerekmektedir.

 

İlginizi Çekebilir !

Her Kilolu Obez midir?

Obezite ameliyatı hangi tetkiklerle ve ne kadar sürede yapılmaktadır?

Obezite ameliyatı hangi tetkiklerle ve ne kadar sürede yapılmaktadır?   Obezite ameliyatı öncesi yapılan tetkikler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir