Obezitenin Tedavisinde Ameliyat Dışı Yöntemler Nelerdir Obezite Tedavisinde İlaç Tedavisi Var Mıdır?

Obezitenin Tedavisinde Ameliyat Dışı Yöntemler Nelerdir Obezite Tedavisinde İlaç Tedavisi Var Mıdır?

Obezite vücudumuzun beden kütle indeksinin yani boya göre vücut ağırlığının aşırı derecede artması durumudur. Geçmişten bugüne insanoğlu birçok hastalıkla mücadele etmiştir ancak belkide tüm bu hastalıkların başında obezite vardır. Bu hastalık diyabetten tutun kalp hastalığına, damar tıkanıklıklarına, karaciğer yağlanmasına kadar neredeyse tüm hastalıklara neden olan etkendir. Obezitenin tedavisinde ameliyat dışı yöntemler nelerdir obezite tedavisinde ilaç tedavisi var mıdır? Birçok hasta bunu merak etmektedir.

Obeziteye Neden Olan Etkenler?

Modern hayatın getirdiği hızlı yaşam beraberinde birçok alışkanlığımızı da değiştirdi. Yemek yeme şeklimiz üzerinde çok önemli bir problemi de beraberinde getiren bu yaşam tarzı bizleri dengesiz beslenme gibi önemli bir olguyu önümüze çıkarttı. Hazır yemek ve trans yağların aşırı tüketilmesi, kola, gazoz ve alkol ürünlerinin, cips ve şekerli ürünlerin tüketilmesi obeziteye neden olan alışkanlıkların başında gelmektedir.

Obezite Tedavisinde İlaç Tedavisi Var Mıdır?

Obezitenin tedavisinde ameliyat dışı yöntemler nelerdir obezite tedavisinde ilaç tedavisi var mıdır? Obezite hastaları tedavi için her türlü imkânı zorlamaktadır. Bu hastalıktan kurtulabilmek için  her türlü yolu araştırmaktadırlar. Peki, ilaçla tedavisi mümkün müdür? Elbette kilo kaybına destek olan ya da ilaç etkilerinin arasında kiloya etkisi olan ilaçlar bulunmaktadır. Ancak bu ilaçların yan etkileri de oldukça önemli olarak görülmektedir. Mecbur kalınmadıkça bu tarz ilaç ya da gıda takviyelerinin kullanılması sakıncalıdır. Eğer ilaç kullanımı zorunlu halde ise, bunun hekim kontrolünde olması çok önem arz eder. Çevremizden veya internet aracılığıyla satılan  zayıflama ürünlerine itibar etmemek gerekir. Bu ürünler insan sağlığını çok kötü etkileyebilir.

Obezite Tedavisinde Kullanılacak Ameliyat Dışı Yöntemler Nelerdir?

Obezite hastalığının tek bir nedeni olmadığı gibi ameliyatlı ya da ameliyatsız tedavisinde tek bir çözümü yoktur. Çok yönlü araştırma gerektiren bu hastalık tek sebebe bağlanamaz. Obezitenin en doğru tedavisinde hasta bireyin sağlığı için yaşam şeklini değiştirmesi sağlıklı bir beslenme şekline geçip bol egzersiz yapması gerekmektedir.

Obezite Tedavisinde Egzersiz Önemli mi?

Obezitenin tedavisinde ameliyat dışı yöntemler nelerdir obezite tedavisinde ilaç tedavisi var mıdır? Bu sorular pek çok obez kişinin merak ettiği sorulardır. İnsan vücudunun her organının her hormonun ihtiyaç duyduğu konuların arasında üst sıralarda egzersiz gelmektedir. Vücudumuzu çok yoracak bir şekilde olmasa bile günde en az 45 dakika yürümek hem hormonlarımız hem ruhsal sağlığımız açısından çok önemlidir.

Obeziteye Karşı Beslenme Şekli Nasıl Olmalıdır?

Obeziteye karşı beslenme şekillerinin en başında yeterli ve dengeli beslenme gelmektedir. Yeterli ve dengeli kavramı ise her birey için farklı olmaktadır. Her bireyin tüketmesi gereken besin porsiyonu, sıklığı ve çeşidi birbirinden farklıdır. Bu nedenle en doğru beslenme şekli için mutlaka bir diyetisyene başvurulması gerekmektedir.

 

İlginizi Çekebilir !

Her Kilolu Obez midir?

Obezite ameliyatı hangi tetkiklerle ve ne kadar sürede yapılmaktadır?

Obezite ameliyatı hangi tetkiklerle ve ne kadar sürede yapılmaktadır?   Obezite ameliyatı öncesi yapılan tetkikler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir