Obeziteden Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Obeziteden Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Çağımızın en ciddi sağlık sorunlarından biri de obezitedir. Dünya üzerinde obez tanısı konulan yüz binlerce insan bulunmaktadır. Bu kişilerin obezite nedeniyle yaşam kaliteleri düşmektedir. Obezite pek çok hastalığı beraberinde getirdiği için ortalama yaşam süresini de düşürmektedir.

Yapılan bilimsel çalışmalar obezitenin ortalama yaşam süresini 10 ila 15 yıl arasında azalttığını göstermektedir. Ayrıca veriler, obezite hastası kişilerin diyabet, kolesterol ve hipertansiyon gibi ciddi sağlık sorunlarına yakalanma olasılıklarının normal kilosunda olan bireylere kıyasen daha yüksek olduğunu göstermektedir.

Obezite pek çok sağlık sorununu beraberinde getirmekte ve bundan dolayı obezite hastası kişilerin kilo verme süreci daha da zorlaşmaktadır. Birkaç kilo fazlası olan bir birey, zayıflamak için pek çok diyet uygulayabilirken obezite hastası kişinin doktor ve beslenme uzmanı kontrolünde hazırlanan bir diyet programına uyması gerekir.

Obezite hastalarının zayıflama süreci oldukça uzun ve zordur. Obezite beraberinde pek çok sağlık sorununu getirdiğinden dolayı kişi, diyet sürecinde ciddi sorunlarıyla karşı karşıya kalabilmekte ve hatta bazen diyeti bırakmak zorunda bile kalabilmektedir.

Pek çok obezite hastasının zayıflamak için önce diyet yapması, diyetten sonuç alamadığında ise cerrahi yöntemlere başvurması önerilir. Günümüzde obezite cerrahisinde en sık uygulanan operasyon olan tüp mide ameliyatı, morbid obez ve obez sınıfına giren hastalara yapılır. Ameliyat ortalama 1,5 saatte tamamlanırken işlem sonrasında hasta 2-3 gün boyunca hastanede doktor kontrolünde tutulur.

Obezite cerrahisinde sık başvurulan yöntemlerden bir diğeri ise mide balonudur. Mide balonu operasyonu, tüp mide ameliyatına kıyasen daha basit bir işlemdir ve operasyon sonrasında hastanın midesi küçüldüğü için iştahı azalır. Bu sayede hasta zayıflar ve fazla kilolarından kurtulur.

Obezite cerrahisinde kullanılan yöntemlerin tamamı hakkında doğru bilinen bir yanlış vardır. Pek çok hasta mide küçültme operasyonlarından sonra ne yerse yesin kilo almayacağını ve hızlı şekilde zayıflayacağını düşünür. Bu oldukça yanlıştır. Hangi operasyon yapılmış olursa olsun hasta beslenmesine ve günlük alışkanlıklarına dikkat etmelidir. Kişi kilo almasına ve obez olmasına neden olan alışkanlıklarına devam ederek kilo vermeyi beklememelidir.

İlginizi Çekebilir !

Yüksek Proteinli Ürün Kullanımı

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?   Obezite ameliyatı sonrası günlük protein ihtiyacı, ameliyat türüne ve …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir