Obezitede Tüp Mide Ameliyatı

Obezitede Tüp Mide Ameliyatı

Obezitede tüp mide ameliyatı fazla kiloların verilmesinde diyet, spor ve ilaç kullanımının yetersiz kaldığı durumlarda uygulanmaktadır. Tüp mide ameliyatı cerrahi bir işlemi kapsadığından dolayı kesinlikle uzman doktorların değerlendirme sonucu vereceği karar üzerine verilmektedir. Ameliyat öncesi ve sonrası zor bir süreç olduğundan dolayı kesinlikle keyfi olarak ameliyat kararı alınamaz.

Tüp Mide Ameliyatının Yapılması

Obezitede tüp mide ameliyatı doktorlar tarafından belirlenen hazırlık sürecinin doğru bir şekilde geçirilmesinin ardından yapılır. Laparoskopik metot yani kapalı olarak yapılan tüp mide ameliyatı;

  • Ameliyata alınan hastanın karın bölgesinden 4 ya da 5 kesi açılır.
  • Açılan kesilerden mideye endoskopik yöntem ile ulaşılır.
  • Midenin büyük bir bölümü kesilerek çıkarılır.
  • Kalan kısım tüp haline getirilerek zımbalanır.
  • Kesiler üzerine gerekli işlemler yapıldıktan sonra operasyon sonlandırılır.

Obezitede tüp mide ameliyatı yaklaşık olarak 1,5 ile 2 saat arası sürmektedir. Hastanın genel durumu ve operasyonun gidişatına göre ameliyat süresinde değişmeler meydana gelebilir. Ameliyattan çıkan hastalar 3 ile 4 gün arasında hastanede müşahede altında tutulmaktadır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında Hastaların Taburcu Olması

Obezitede tüp mide ameliyatı bitiminden itibaren hastalar kaçak ve kanama riskine karşı hastanede gözetim altında tutulmaktadır. Gözlem süresi içerisinde sıvı gıdalar ile beslenen hastaların durumlarında sorun oluşmaması halinde taburcu edilmektedir. Taburcu olan hastalar belli aralıklar ile dinlenme ve yürüyüş yapma koşulu ile seyahat yapabilir.  Uzmanların vermiş olduğu beslenme listesi içerisindeki diyet dönemlerine dikkat ederek kademeli olarak katı beslenmeye geçmektedir.

Obezitede tüp mide ameliyatı sonrasında normal hayat akışına geçen hastalarda işe dönmek uzman önerisi ve kontrolü altında olmaktadır. Masa başı iş ve fiziki kuvvet gerektiren işlere dönüş süreleri farklılık göstermektedir. Ayrıca hastaların ameliyat sonrasında kilolarının ızlı ve kontrollü şekilde vermesi için yapacağı egzersizler de uzmanların izni ile gerçekleşmektedir. Ameliyat sonrasında normal hayata geçen hastaların tüp mideleri yaklaşık olarak 2 yıl boyunca etki göstermektedir. Bu süre içerisinde kilo verme devam etmektedir. Ancak kilonun muhafaza edilmesi ve yeniden alınmaması için kesinlikle tüp midenin desteklenmesi gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir !

Tüp Mide Öncesi Nasıl Beslenmeliyim ?

Tüp Mide Öncesi Nasıl Beslenmeliyim ?

Tüp Mide Öncesi Nasıl Beslenmeliyim ? Tüp mide öncesi nasıl beslenmeliyim bu sorunun cevabı ameliyat …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir