Obezite Zararları

Obezite Zararları
Obezite Zararları

Obezite Zararları

Obezite zararları hastaların hayatlarını önemli ölçüde zorlaştıran faktörlerin oluşmasıdır. Dünya genelinde büyük bir sorun haline gelen obezite hastalığı birçok sorunu beraberinden getirmektedir. Vücut kitle indeksinin hesaplanması sonucu hesaplana obezite hastalığına zamanında müdahale edilmediği takdirde ilerleyen zamanlarda telafisi zor olan ya da mümkün olmayan hastalıklar ortaya çıkmaktadır.

Obezitenin Birlikte İlerlediği Hastalıklar

Obezite zararları kapsamında hastalığın neden olduğu ve birlikte ilerleme gösterdiği hastalıklar ön plana çıkmaktadır. Obezite hastalığı bağdaşık olan hastalıklar şu şekilde sırlanabilir;

  • Hastaları hayati riski sokan yüksek tansiyon rahatsızlığı,
  • Uyku düzeninin bozulması ve zorlukları beraberinde getiren uyku apnesi,
  • Kemik ve kas yapısını çok fazla güçsüz düşmesi,
  • Bağışıklık ve sindirim sitemi gibi bütün vücut sistemlerinin bozulması,
  • Kadınlarda ve erkeklerde farklı olarak görülen kanser hastalıkları,
  • Hayati önem taşıyan kalp rahatsızlıkları,
  • Kolesterolün sürekli olarak yüksek seviyelerde seyretme rahatsızlığı,
  • Birçok sorunu beraberinden getiren tip 2 diyabet hastalıklarıdır.

Obezite zararları kapsamında gösterilen bu hastalıkların yanı sıra hastalığın neden olduğu diğer sorunlar ise kötü bir fiziki görünüm, yürüme ve hatta ayakta durmada zorluk, nefes alıp verme dengesinde sorunlar da obezitenin neden olduğu durumlardır.

Obezite Zararlarından Kurtulmak

Obezite zararları hastaların kısa ve uzun dönem içerisinde yıpranmasına neden olmaktadır. hastaların yaşam kalitesinin artması için obezite hastalığına zamanında müdahale edilmelidir. Bu konuda uzan doktor ve diyetisyenler tarafından ilk olarak diyet programları uygulanmaktadır. diyet yeteri gelmediği zamanlarda ameliyatsız olan mide operasyonları hatalara uygulanarak fazla kilolardan kurtulma sağlanır.

Obezite zararları ile ilgili olarak hastanın yüksek seviyede vücut kitle indeksine sahip olmasından dolayı ameliyatlı cerrahi operasyonlar uygulanmaktadır. tüp mide, gastrik bypass ve duodenal switch gibi cerrahi müdahaleler ile hastanın mide hacmi küçültülmekte ve hızlı şekilde kilo vermesi sağlanmaktadır. Kilo verilmeye başlanması ile birlikte hastalar fazla kiloları ile birlikte kiloların neden olduğu hastalıklardan da kesin bir şekilde kurtulmaktadır. Ayrıca hastaların kilo verme sürecini uzmanlar kontrolü altında yerine getirmesi sonucunda son gelinen kilonun muhafazası sağlanmakta, eski kiloların hızlı ve kontrolsüz şekilde alınmasının önüne geçilmektedir.

 

 

İlginizi Çekebilir !

Tüp Mide Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?   Elipse Balon, mideye yerleştirilen ve içi suyla dolu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir