Obezite Teşhisi Kaç Yaşında Konulabilir?

Obezite Teşhisi Kaç Yaşında Konulabilir?

Obezite hem çocuklarda hem de yetişkinlerde teşhis edilebilen ciddi bir tıbbi durumdur. Obezite, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin (CDC) yaşa ve cinsiyete özgü büyüme çizelgelerinin üzerinde bir ağırlık veya BMI olarak tanımlanır. Obezite teşhisi için yaş aralığını bilmek önemlidir, böylece obezite geliştirme riski altında olabilecek çocukları erken teşhis edebilirsiniz.

Çocuklarda obezite teşhisi için yaş aralığı tanımlanmamıştır. Her yaş grubunda görülebilmektedir. Ancak tipik olarak 2 ila 5 yaş, 6 ila 11 yaş, 12 ila 17 yaş ve 18 ila 19 yaş arasında değişmektedir. Bu yaş gruplarında obeziteyi teşhis etmek için doktorlar tipik olarak ağırlık ve boyuna göre vücut yağının bir ölçüsü olan BMI’yi (beden kütle indeksi) kullanırlar.

BMI, çocuğun yaşına ve cinsiyetine özgü büyüme çizelgeleriyle karşılaştırılmalıdır. Ek olarak, obezite gelişme riski olanlarda bel çevresi (WC) ölçülerek kilo alımı izlenmelidir. WC ayrıca kalp hastalığı, felç, tip 2 diyabet, belirli kanser türleri, osteoartrit ağrısı şiddeti gibi obezite ile ilişkili genel sağlık risklerinin bir göstergesi olarak hizmet edebilir.

Çocuklarda Obezite Teşhisi

Çocuğunuzun obez olabileceğini düşünüyorsanız veya kilo alımı veya bel çevresi seviyesinden endişe ediyorsanız, bir doktora ve pediatrik diyetisyene danışmanız önemlidir. Çocuğun özel durumuna ve sağlık geçmişine bağlı olarak, diyet değişiklikleri veya yaşam tarzı değişiklikleri de önerilebilir. Pediatrik obezitenin, her iki cinsiyetten gençler arasında 95. yüzdeliğin üzerindeki BMI veya 105 cm’den geniş bir bel çevresi gibi çeşitli tanı kriterleri kullanılarak bir uzman panel tarafından onaylandığı durumlarda, kapsamlı tedavi planları genellikle başlamalıdır.

Diyet Danışmanlığı Önemi

Diyet danışmanlığı, planlama ve rejim atamaları dahil; fiziksel aktivite danışmanlığı, planlama ve rejim tanımlamaları, duygusal refah müdahaleleri, sosyal destek hizmetleri, belirtilmişse gıda takviyeleri ve gerektiğinde psikolojik danışmanlık ve müdahalelerdir.

Obezite dünyada günümüzde hızla büyüyen bir sorundur ve belirli yaş gruplarında salgın oranlara ulaşmaktadır. Aslında obezite artık pediatrik bir hastalık olarak kabul ediliyor, yani her yaşta teşhis edilebiliyor. Ancak bu, obezitenin çocuklarla sınırlı olduğu anlamına gelmez, her yaştan herkesi etkileyebilir.

İlginizi Çekebilir !

Her Kilolu Obez midir?

Obezite ameliyatı hangi tetkiklerle ve ne kadar sürede yapılmaktadır?

Obezite ameliyatı hangi tetkiklerle ve ne kadar sürede yapılmaktadır?   Obezite ameliyatı öncesi yapılan tetkikler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir