Obezite Tedavisi

Obezite Tedavisi
Obezite Tedavisi

Obezite Tedavisi

Obezite tedavisi dünya genelinde büyük sorun haline gelen ve insan sağlığını tehdit eden kilolardan kurtulmak ve sağlıklı bir yaşama kavuşmak için uygulanan tedavi yöntemleridir. Kişilerin obezite rahatsızlığını anlaşılması için uygulanan vücut kitle indeksi testi sonrasında aşırı kiloları bulunana hastaların uzman kontrolü altında kilo verme sürecine girmesi ile tedavi süreci başlamış olmaktadır.

Obezite Tedavisi İçin Uygulanan Yöntemler

Obezite tedavisi hastanın vücut kitle indeki değerine göre ve uzmanların değerlendirmesine göre değişmektedir. Hastalarda yapılan tetkiklerin sonucunda uzmanların vereceği karar sonrasında tedavi yöntemi belirlenmektedir. Bu bağlamda derecesine göre hastalara uygulanan obezite rahatsızlığı tedavi yöntemleri şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Diyet tedavisi: Vücut kitle indeksinin düşük seviyelerde olması sonucu hastalara diyet uzmanlarının hazırlamış olduğu listeler dikkate alınarak uygulanan tedavidir.
  • Spor veya egzersiz tedavisi: Yalnızca diyet uygulamasının kiloları vermeye yetersiz olduğu indeks değerinde hastaların periyodik ve aksatmadan uygulayacağı tedavi yöntemini kapsamaktadır.
  • İlaç tedavisi: Hastaların kilo verme sürecini kontrol altında almak ve kilolardan hızlı şekilde kurtulmak için uzmanların önerisi ve kontrolü ile yapılan tedavidir.
  • Tıbbi tedavi: Obezite tedavisi yöntemlerinin başarısızı olduğu durumlarda ve vücut kitle indeksinin yüksek olduğu değerlerde uygulanmaktadır. Cerrahi yöntem ile mideye müdahale edilerek hastaların daha erken doyma noktasına ulaşması sağlanmakta olup hızlı bir şekilde kilo vermeyi desteklemektedir.

Hastalar hakkında hangi tedavi yönteminin uygulanacağı ile ilgili olan karar uzman doktorların gerekli incelemeleri sonucunda belirlenmektedir.

Tedavi Yöntemlerinin Başarıya Ulaşması

Obezite tedavisi yöntemlerinin başarılı şekilde ilerlemesi ve beklentileri tam olarak karşılaması için desteklenmesi gerekmektedir. Tedaviler diyet ve egzersiz uygulamaları ile desteklenerek kilo verme sürecinde yaşanacak olumsuzlukların önüne geçilmektedir. Ayrıca verilen kiloların muhafazası sağlanarak eski kiloların kontrolsüz şekilde yeniden alınması engellenmektedir.

Obezite tedavisi yöntemlerinin istenen sonuca varması için uzman kontrolünün belli aralıklar ile yapılması gerekmektedir. Uygulanan tedavi yönteminin aşamaları belirlenir, destekleme yöntemleri belirlenir ve gerek görülmesi halinde tedavi yönteminde değişiklikler yapılabilir. Vücut kitle indeksine göre fazla kilosu bulunan hastalar zaman kaybetmeden tedavi yöntemleri arasından kendine uygun olanı uygulamaya başlamalıdır.

 

 

İlginizi Çekebilir !

Tüp Mide Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?   Elipse Balon, mideye yerleştirilen ve içi suyla dolu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir