Obezite Tedavisi Sonrası Beslenme Önerileri

Obezite Tedavisi Sonrası Beslenme Önerileri

Obezite tedavisi sonrası beslenme önerileri özellikle protein desteğinin alınmasına yöneliktir. Ameliyat sonrasında hastanın mide yapısına adeta format atılır. Midenin sıfırlanması, sağlıklı beslenme şekliyle düzene sokulur. Ameliyat sonrasında kademli olarak beslenmeye başlanır. İlk olarak sıvı alınarak başlanan bu süreçte katı gıdalara geçmek için acele edilmemelidir. Çünkü mide katı gıdaları eritmekte ve sindirmekte ameliyattan kaynaklı olarak zorluk çekebilir. Katı gıdalara geçmeden önce sulu yemeklerin yenmeye başlandığı süreçte de hastalar ağızlarında ki yiyeceği çok fazla çiğneyerek yutmalıdır. Bu süreçte midenin hassas olduğu bilinerek yemek yenmelidir. Ameliyatı gerçekleştiren doktorun ve diyetisyenin söylediği her konuya dikkat etmek ameliyatın etkisini yükseltir.

Obezite Ameliyatı Sonrasında Dikkat Edilmesi Gereken Beslenme Kuralları

Obezite tedavisi sonrası beslenme önerileri hastalar tarafından iyi bilinmelidir ve dikkat edilmelidir. Hastanın ameliyat öncesindeki beslenme tarzı kesinlikle değişmelidir. Kademeli olarak beslenme yapılan süreçte hasta her zamankinden az beslendiği için vücuda giren protein, vitamin ve mineral seviyeleri yetersiz kalır. Bu durumu ortadan kaldırmak az beslenme sürecinde yetersiz olacaktır. Hastanın protein ve diğer besin kayaklarından destek alması gerekir. Özellikle protein tozları kullanmak bu süreci ve hastayı desteklemektedir. Bunun haricinde hastalar midelerine zarar vermemek adına kesinlikle asitli içecekler tüketmemelidirler. Yemeklerde kullanılan salça ve baharatta midede yanmaya, ağrıya neden olur. Bunlara ek olarak hasta ameliyattan sonra yemek yerken çok yavaş olmalıdır. Öğünleri tüketme dakikası en az 15 dakika olmalıdır.

Obezite Ameliyatı Sonrasında Beslenmeye Dikkat Edilmezse Ne Olur?

Obezite tedavisi sonrası beslenme önerileri hastalar için oldukça önemlidir. Hastalar doktorun ve diyetisyenin söylediği tüm önerilere uyarak daha sağlıklı bir şekilde kilo verebilirler. Beslenme de aceleci davranmak, kademeli olarak beslenme yapılan sürece dikkat etmemek mide ağrılarına ve kabızlığa neden olmaktadır. Bu durum hastalar için çok zor ve riskli olabilir. Beslenme yaparken lifli protein destekleri almak kabızlık sorunu yaşayan kişiler için kurtarıcı niteliktedir. Hastanın ameliyattan sonra dikkat edilmesi gerekenlere dair ne varsa öncelikle kendisinin farkında olarak uygulaması gerekmektedir.

 

İlginizi Çekebilir !

Tüp Mideliler Ne Yiyebilir?

Hamilelikteki Beslenme Sürecinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hamilelikteki Beslenme Sürecinde Nelere Dikkat Edilmelidir?   Obezite ameliyatı sonrasında hamilelik sürecinde beslenme, özenle planlanmalıdır. …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir