Obezite Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Obezite Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Obezite Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Obezite Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Obezite tedavi yöntemleri nelerdir? Obezite tedavi yöntemleri son yıllarda giderek çeşitli metotlar ile yapılmaktadır. Obezite tedavisinin yapılması için kişinin Obezite olduğunun kesinliği gerekir. Eğer kişinin vücut kitle indeksinin üzerindeyse Obezite mevcuttur denilmektedir. Obezite tedavisi sayesinde kişilerin yaşam kalitesi artarak daha sağlıklı bireyler olurlar. Obezite tedavisine başlamak hiçbir zaman ertelenmemelidir.

Obezite Tedavisi

Obezite tedavi yöntemleri nelerdir? Obezite’nin derecesine göre şekil almaktadır.  Obezite tedavisi cerrahi ve klinik diyetler ile kontrollü bir şekilde yapılmaktadır. Fakat tıp alanının ve teknolojini gelişmesiyle birçok tedavi yöntemi de mevcutlaşmıştır.  Günümüzde yaygınlaşan Obezite tedavi yöntemleri şöyledir;

  • Mide balonu ile yapılan cerrahi müdahale
  • Tüp mide ameliyatı,
  • Mide küçültme operasyonları
  • Egzersiz tedavisi
  • Diyet tedavisi şeklindedir. Obezite tedavi yöntemleri geniş bir yelpazeyi içine almaktadır çünkü Obezite rahatsızlığı olan kişilerde aynı zamanda şeker, tansiyon ve kalp rahatsızlıkları gibi birçok hastalık da mevcuttur.

Obezite tedavi yöntemleri nelerdir?  Bu nedenle tedaviyi uygulayacak olan uzman kişinin her bir hasta için ayrı teknik ve yöntem kullandığı bilinir. Obezite tedavisinde tıbbi beslenme yani diyetler önemli rol oynamaktadır. Tıbbi beslenme ile birlikte birçok Obezite hastası cerrahi işlemlere gerek kalmadan sağlığına kavuşmuştur.

 

Obezite tedavi yöntemleri nelerdir? Sıklıkla bilinen cerrahi müdahaleler haricinde, egzersiz tedavisi, davranış değişikliği tedavisi, farmakolojik tedavi, cerrahi tedavi şeklinde birçok farklı probleme göre tedavi uygulanmaktadır. Bu nedenle tedavi sürecinde hastada Obezite’nin beraberinde gelen rahatsızlıklar çok iyi bilinmelidir.

Obezite Tedavisinde Bilinmesi Gerekenler

Obezite tedavi yöntemleri nelerdir? Bu yöntemler kişinin rahatsızlığına göre belirlenirken bilinmesi gereken en önemli ayrıntı da takibin çok iyi yapılmasıdır. Aynı zamanda hastanın motive edilmesi, desteklenmesi ve tedavi sürecine inanarak uyum sağlaması da işin en önemli kısmıdır. Yeniden sağlığına kavuşamayacağını ve kilo veremeyeceğini düşünen hastalar sürece uyum sağlayamamakla beraber psikolojik problemlerde ortaya çıkmaya başlayacaktır. Öncelikle tedavi sürecini sürdürecek olan ekibin hasta ile uyumlu ve kontrollü ilerlemesi gerekmektedir. Obezite tedavisi ile birçok hasta eski sağlığını geri kazanmıştır. Sonuca ulaştıktan sonra kişinin yaşam şeklini, beslenme alışkanlıklarını gözden geçirerek bilinçli bir şekilde yaşaması gerekir.

İlginizi Çekebilir !

Mide balonu yan etkileri

Mide balonu yan etkileri   Mide balonları, kilo kaybı sürecinde yardımcı olabilecek bir tedavi seçeneği …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir