Obezite Nasıl Önlenir?

Obezite Nasıl Önlenir?
Obezite Nasıl Önlenir?

Obezite Nasıl Önlenir?

Obezite nasıl önlenir? Giderek yaygınlaşan teknolojik aletlerin kullanımı, sanal iş sektörleri, facefood yiyecekler, hareketsiz bir yaşam tarzı, fazla kalorili yiyecekler, alınan enerjinin vücuttan atılamaması Obezite hastalığına neden olmaktadır. İnsan vücudunun her 5 yılda bir metabolizmasının yavaşladığı bilinmektedir. Bu nedenle kişilerin yaş ilerledikçe yediklerine ve içtiklerine daha fazla dikkat etmeleri gerekir.

 

Obezite nasıl önlenir? Bu konuda toplum olarak tam anlamadı bilinçli davranılmadığını belirtebiliriz. Hazır yiyecekler, hormonlu gıdalar ve daha birçok konuda dikkatsiz davranıldığı kesindir. Sağlıklı ve hijyenik yiyeceklere olan ilginin hazır ve çok fazla kalorili olan yiyeceklere oranla daha az tercih edildiği aşikardır. Kişinin sadece yeme içme konusunda dikkatli olmasının yanı sıra, hareketli ve günlük spor yaptığı bir yaşam tarzı benimsemesi gerekir.

Obeziteden Korunmak

Obezite nasıl önlenir? Bu konu başlı başına kişinin beslenme alışkanlıklarını ve yaşam tarzını değiştirmesi ile olacaktır. Özellikle sağlıklı beslenmek işin en hassas kısmıdır. Yiyeceklerle alınan kalorinin vücutta yağ olarak depolanması ve bu yağların giderek artması kişiyi obeziteye sürüklemektedir.  Obeziteden korunmanın en kolay yönlerini şöyle sıralayabiliriz;

  • Karbonhidrat ağırlıklı değil, protein ağırlıklı beslenmek
  • Ekmeksiz doymak ve ekmeksiz yemek yeme alışkanlığı kazanmak
  • Ekmek tüketimi yaparken tercihleri tam buğday ekmeğinden ya da doğal ürünlerden yana kullanmak.
  • Hareketli bir yaşam tarzı benimsemek
  • Yakın mesafelere yürüyerek gitmek
  • Mecbur kalmadıkça ilaç kullanmamak
  • Düzenli spor yapmak
  • Sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmek
  • Zararlı alışkanlıklardan uzak durmak

 

Obezite nasıl önlenir? Herkesin kolaylıkla yapabileceği yaşam tarzında uygulayabileceği Obeziteden korunma yolları yukarıda sıraladığımız şekildedir.

Çocuk Çağı Obezitesi

Obezite nasıl önlenir? Ebeveynler çocuklarını giderecek yaygınlaşan obeziteye karşı bilinçli bir şekilde büyütmelidirler.  Hazır gıdalar, facefood yiyecekler, paket gıdalar, atıştırmalıklar çocukların çok ilgi duydukları yiyeceklerdir. Bu konuda anne babaların kesin ve kararlı olmaları gerekir. Protein, kalsiyum ve vitamin ağırlıklı beslenme alışkanlıkları küçük yaşta kazanılmaktadır. Yağlı, karbonhidratlı yiyecekler vücuttu yağ olarak depolanarak beden kitle indeksini yükseltecektir. Bu durumda çocuk yaşta obezite ile tanışmış olunacaktır.

İlginizi Çekebilir !

Tüp Mide Ameliyatının Riskleri Nedir?

Tüp Mide Ameliyatının Riskleri Nedir?

Tüp Mide Ameliyatının Riskleri Nedir? Tüp mide ameliyatının riskleri nedir? Sorusu, obezite ile mücadele etmek …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir