Obezite Nasıl Ölçülür?

Obezite Nasıl Ölçülür?
Obezite Nasıl Ölçülür?

Obezite Nasıl Ölçülür?

Obezite nasıl ölçülür? Sorusunun cevabı ile vücuttaki kiloların risk oluşturması hakkında bilgi alınmaktadır. Vücuttaki yağın çok fazla olması neticesinde ortaya çıkan obezite sorunu, vücudun çalışma sistemlerini olumsuz olarak etkilemektedir. Günümüz koşullarında çok karşılaşılan obezite önlem alınmadığı takdirde ölümle sonuçlandığından dolayı Dünya genelinde kanser ile eş değer bir rahatsızlık olarak tanımlanmaktadır.

Obezite Olunduğunun Anlaşılması

Obezite nasıl ölçülür? Cevabı olarak belirlenmiş olan beden kitle indeksi metodu kullanılmaktadır. Pratik bir şekilde uygulanan yöntem ile vücudun dengesinin sağlanması konusunda hızlı adım atılmaktadır. Çıkan sonuca göre zayıflama, kilo alma ve acil doktor kontrolüne girme gibi tedbirler alınmaktadır. Böylelikle yeni hastalıkların ortaya çıkması ve var olanların tedavi sürecinin hız kazanması sağlanmaktadır.

Boy ve kilo değerleri ile ölçülen beden kitle endeksin uygulanması şu şekilde olmaktadır. Boy ölçüsü kendisi ile çarpılmaktadır. Ardından çıkan sonuç vücudun ağırlığına bölünmesi ile beden kitle indeksine ulaşılmaktadır. Çıkan indeksin hangi aralıklarda olması gerektiği kontrol edilmesi sonucunda obezite nasıl ölçülür? Sorusu cevabı açıklığa kavuşmuş olmaktadır.

Çıkan Değerler Ve Anlamları

Ölçülen değerlerin sonuçları obezite tablosu üzerinde karşılaştırılmaktadır. Ortaya çıkan değerin anlamları şu şekildedir;

  • 0-18,5 arası: Çıkan değer bu aralıkta ise, olması gerekenden daha zayıf olduğu görülür. Vücuttaki yağ oranı düşük seviyelerde olmasından dolayı hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Bunun için kilo alınmalıdır.
  • 18,5-24,9 arası: Bu değer normal kilo olarak değerlendirilir. Yeme içme alışkanlıkları dikkatli şekilde devam etmelidir.
  • 25-29,9 arası: Obezite nasıl ölçülür? Testinde risk kapısında olan kiloda olduğunu göstermektedir. Kilolardan kontrollü şekilde kurtulması gerektiğinin anlamına gelmektedir.
  • 30-39,9 arası: Fazla kilolu anlamına gelerek, obezite yaşandığını göstermektedir. Çeşitli sağlık sorunlarının ortaya çıkması gözlemlendiğinde dolayı hemen gözlem altına alınmalıdır.
  • 40-49,9 arası: Morbid obez olarak nitelendirilmektedir. Birçok hastalık baş gösterdiğinden dolayı tıbbi müdahale şartı ortaya çıkmaktadır.
  • 50-fazlası: Süper obez kategorisinde olup acil tedavi altına alınması gerektiğini göstermektedir.

Obezite nasıl ölçülür? Cevabı ile sürekli olarak indeks değerleri gözlem altında tutularak, kilo alma veya zayıflama yöntemlerinin uygulanmasına hızlı bir şekilde geçilir ve başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

İlginizi Çekebilir !

Yüksek Proteinli Ürün Kullanımı

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?   Obezite ameliyatı sonrası günlük protein ihtiyacı, ameliyat türüne ve …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir