Obezite İle Mücadele

Obezite İle Mücadele
Obezite İle Mücadele

Obezite İle Mücadele

Obezite ile mücadele aynı zamanda obezitenin doğrudan ya da dolaylı olarak etki ettiği hastalıklar ile de mücadeleyi kapsamaktadır. Obezite hastalığı son yıllarda dünya genelinde yayılan ve kesin önlem alınması gereken bir hastalıktır. Tedavi edilmesinde geç kalınması durumunda obezite hastalığı telafisi çok zor olan ve hatta mümkün olmayan hastalıkları ortaya çıkarmaktadır.

Obezite İle Mücadele Kapsamında Uygulanacak Yöntemler

Obezite ile mücadele etmek için hastaların genel bir kontrole ihtiyacı bulunmaktadır. Hayatının her anını kontrol altında alan hastalarda kiloların sağlıklı ve bilinçli verilmesi hedeflenmektedir. Doğru şekilde kilo vermek için uzmanlar tarafından uygulanan yöntemler şu şekildedir;

  • Diyet uygulaması: Hastaların uzman diyetisyenler kontrolü altına yeni beslenme alışkanlığı kazanarak diyet programı uygulamasıdır.
  • Spor ve egzersiz aktiviteleri: Uzman antrenörler gözetiminde hastaların haftalık düzenli olarak spor aktivitelerini yerine getirmesidir.
  • Davranış düzeltme: Hastaların sürekli olarak kendilerini gözlemlemesi, ruhsal ve psikolojik olarak kendilerini hazır hale getirmesidir.
  • İlaç tedavisi uygulaması: Hastaların Obezite ile mücadele kapsamında vücut kitle indeksi göz önüne alınarak uzman doktorlar tarafından ilaç kullanılmasıdır. İlaç tedavisi esnasında hastalar uzman gözetiminde diyet ve spor aktivitelerine devam etmektedir.
  • Cerrahi müdahale: Hastalara uygulanan yöntemlerin etki göstermemesi ya da yetersiz kalması durumunda ameliyatlı veya ameliyatsız cerrahi işlemlerin uygulanmasıdır.

Bu yöntemler uygulandıktan sonra hastalar hızlı şekilde kilolarından ve kiloların neden olduğu rahatsızlıklardan kurtulmaktadır.

Mücadele Yöntemlerinin Desteklenmesi

Obezite ile mücadele kapsamından uygulanacak olan her bir yöntem genel olarak tek başına yeterli gelmeyebilir. Bunun için hastalar hangi tedavi yöntemini uygular ise uygulasın:

  • Günlük hayatları içerisine kesinlikle fiziksel aktivite eklemelidir.
  • Düzenli olarak egzersiz faaliyetlerini aksatmadan yerine getirmelidir.
  • Uzmanların belirlediği diyet programına eksiksiz şekilde uymalıdır.
  • Doktorların önermiş olduğu takviyeleri aksatmadan kullanmalıdır

Bu şekilde hastalar uygulanan yöntemi desteklemekte, sağlıklı ve bilinçli bir şekilde kilo vermektedir. Obezite ile mücadele kapsamında fazla kilolarından kurtulma aşamasında yeni hastalıkların ortaya çıkmasını engellediği gibi aynı zamanda kilo kontrolünü de gerçekleştirip eski kiloların düzensiz ve hızlı bir şekilde alınmasının önüne geçmektedir. Obezite sonrasında hem daha it bir görünüm hem de daha kaliteli bir yaşama kavuşmaktadır.

 

İlginizi Çekebilir !

Hamile kaldığımdaki obezite durumu bebeğimi etkiler mi?

Hamile kaldığımdaki obezite durumu bebeğimi etkiler mi? Hamilelik sırasında anne adayının obez olması, bebeğin sağlığını …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir