Obezite ile Kanser İlişkisi

Obezite ile Kanser İlişkisi
Obezite ile Kanser İlişkisi

Obezite ile Kanser İlişkisi

Günümüzde kansere neden olan hastalıklardan birisi de obezitedir. Obezite ile kanser ilişkisi ilerleyen yıllarda bir numaralı kanser hastalığının nedeni olacağı da uzmanlar tarafından dile getirilmektedir. Her kilo artışı kansere bir adım daha yaklaşmak demektir. Son 40 yılda obezite hastalığında ciddi artış yaşanması beraberinde kanser riskini de getirmektedir. Uluslar arası kanser araştırmaları ajansı ise fazla yağlanmanın tam 13 kanser türünü tetikleyebildiğini açıkladı. Bu yüzden obeziteden kaçınmak gerekir. Obezite sonucu oluşan kanser türleri ise şöyle sıralanabilir. Tiroid, böbrek, meme, karaciğer, üst mide, safra kesesi, kadın yumurtalığı, beyin tümörü ve multiple miyelom kanseridir.

Obezitenin Kanser Yapması

Obezite ile kanser ilişkisi kilo oranına göre etkileşime girerek artış sağlar. Kilo artışı yaşadığınız zaman vücudunuzda büyüme yaşanır ve hücresel hacim güç kaybeder. Ayrıca bağışıklık sisteminizi etkileyen bazı fonksiyonlar vardır. Adipositikon denilen yağ hücresinden kaynaklı maddenin seviyesinde yaşanan anormal değişikliği kapsar. Ayrıca yapısal bir stresin de kilo kaynaklı yaşanmasından ötürü bu da kanser hücresini tetikleyebilir. Son olarak ise değişmiş bir mikrobiyom yapısı ile kansere açık hale gelirsiniz. Uzun yıllardır yapılan çalışmalara göre vücutta yaşanan kilo artışı ile birlikte bazı yukarıda sayılanlar arasında istenmeyen durumlar gelişmekte ve bu da kansere neden olmaktadır. Vücudumuzda bazı kanseri uyaran maddelerin bir anda hızla artması ile birlikte kanser olma riski de artış gösterir. Vücudumuzda yer alan uyarıcılar kilo artışı ile birlikte zayıf kalır ve kansere açık bir hale gelirler.

Ayrıca uzmanlarca yapılan araştırmaya göre aşırı kilo alımı sonucu oluşan obez hastalığına bağlı olarak gelişen kanser hastalarının hayatını kaybetme oranı % 20’e çıkmış durumda. Özellikle safra kesesi ve karaciğer kanseri daha fazla görülmektedir. Obezite ile kanser ilişkisi de bugün % 40 oranında artış gösterir. Özellikle günümüzde tüketilen hazır yiyeceklerin artması ile birlikte bu durum daha da ileri seviyeye gitmektedir. Kanser riskini azaltmak için diyet programı etrafında kilonuzu kontrol altında tutabilirsiniz ve obeziteye yakalanmaktan kurtulabilirsiniz. Bunun için uzmanlardan yardım almanızda da yarar var.

İlginizi Çekebilir !

Yüksek Proteinli Ürün Kullanımı

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?   Obezite ameliyatı sonrası günlük protein ihtiyacı, ameliyat türüne ve …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir