Obezite Hastası Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Obezite Hastası Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?
Obezite Hastası Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Obezite Hastası Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Obezite hastası olduğunuzu nasıl anlarsınız? Sorusu ile hastalığın başlangıcı belirlenmektedir. Erken tanının tedavide öneminin büyüklüğü ön plana çıkmaktadır. Obezite aşırı kilo almaya bağlı olarak vücuttaki yağ oranının artmasıdır. Yağ oranı yükseldikçe vücut fonksiyonlarını tam olarak yerine getirememekte, yeni hastalıklara neden olmakta ve tedavisi süren hastalıklarda başarılı sonuçlar alınmasını engellemektedir.

Hastalığa Teşhis Koyulması

Obezite hastası olduğunuzu nasıl anlarsınız? Cevabı olarak hızlı ve pratik şekilde yapılacak olan indeks işlemi gösterilmektedir. Boy ölçüsünün kendisi ile çarpılıp çıkan sonuca ağırlığın bölünesi ile elde edilen değerin tablo üzerindeki aralıklarda karşılaştırılması ile hastalığın tanısı konulmaktadır. Bu durumda hastalığın dereceleri şu şekildedir;

  • Aşırı zayıf olma, çıkan değerin 0 ile 18,5 değer aralığı arasında olmasıdır.
  • Normal kilo, değerin 18,5-24,99 aralığında yer almasıdır.
  • Kilolu olma, çıkan değerin karşılığının 25,-29,9 aralığında olmasıdır.
  • Fazla kilolu olma, 30-39,9 aralığında değerin görülmesidir.
  • Morbid obez, 40-49,9 aralığında olmasıdır.
  • Süper obez ise, 50+ dışında kalan değerin oluşmasıdır.

Obezite hastası olduğunuzu nasıl anlarsınız? Konusu ile ilgili olarak 25 ile 39,9 arasında olan kilolu ve fazla kilolu olma durumlarında beslenme şeklinin değiştirilmesi yöntemine gidilmektedir. Morbid ve süper obez aralığında olması tıbbi müdahale gerektiği anlamına geldiğinden dolayı vakit kaybedilmeden doktor kontrolüne girilmesi gerekmektedir.

Tedavide Geç Kalındığında

Obezite hastası olduğunuzu nasıl anlarsınız? Sorusuna alınacak cevabın sonrasında gerekli tedbirler alınmaz, doktor kontrolüne girilmez ise hastalığın boyutu artmakta, yeni hastalıklara yol açmakta ve uygulanan tedavi yöntemlerine ya geç cevap verme ya da hiç cevap vermeme durumları ortaya çıkmaktadır. Hastalığın tanısı konulduğu andan itibaren yemekten içeceğe ve sosyal hayata kadar her türlü faaliyet kısıtlanmaktadır.

Obezite hastası olduğunuzu nasıl anlarsınız? Kapsamında kolay adımlar ile gerçekleştirilecek olan hızlı test ile tanının konulması, gerekli yöntemlerin uygulanması ile hem sağlık hem de eski düzgün fiziki görünüme sahip olunmaktadır. Obezite hastalığı tedavisi var olan bir hastalık olduğundan dolayı yapılması gereken tek şey sürekli olarak boy ve kilo kontrollerinin aksatılmadan yapılmasıdır.

İlginizi Çekebilir !

Tüp Mide Ameliyatının Riskleri Nedir?

Tüp Mide Ameliyatının Riskleri Nedir?

Tüp Mide Ameliyatının Riskleri Nedir? Tüp mide ameliyatının riskleri nedir? Sorusu, obezite ile mücadele etmek …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir