Obezite Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Obezite Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?
Obezite Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Obezite Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Obezite hastalığı nasıl tedavi edilir? Kapsamında bu hastalığın ortadan kaldırılması, hastalığın neden olacağı yeni rahatsızlıkların engellenmesi, daha güzel bir görünüm ve vücut ile barışık yaşam sürülmesi hedeflenmektedir. Obezite dünya genelinde her gün artış gösteren bir hastalık olduğundan dolayı dikkat edilmesi ve üzerinde özenli bir şekilde durulması gereken bir sorunu teşkil etmektedir.

Obezite Tedavi Yöntemleri

Obezite hastalığı nasıl tedavi edilir? Konusunda genel amaç vücudun dengesini oluşturmaktır. Dengeli beslenme alışkanlığı kazandırarak sağlıklı bir yaşam imkânı sunarak yaşam kalitesini artırmak hedeflenmektedir. Bu amacı gerçekleştirme adına uygulanabilecek obezite tedavileri şunlardır;

  1. Diyet (beslenme) tedavisi: Hastalara doğru beslenme alışkanlığı kazandırarak, vücudun kitle indeksini yakalayıp zayıflamaktır. Her hastanın kişisel özelliklerine göre farklı tedavi diyet programı oluşturulmaktadır.
  2. Egzersiz, spor tedavisi: Vücutta bulunan aşırı kiloların uygulanacak egzersizler ile yok edilmesidir. Yürüyüş, jimnastik vb. spor hareketleri ile vücutta oluşmuş yağların yakımı hızlandırılarak kilo verilmesi sağlanır.
  3. Davranışı değiştirme tedavisi: Obezite hastalığı nasıl tedavi edilir? Kapsamında hastaların beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi ile başlanan, sürekli kendilerini kontrol etme ile devam eden bir süreci kapsamaktadır. Hastalığın psikolojik boyutu düşünülerek uygulana bir tedavi yöntemidir.
  4. Farmakolojik, ilaç tedavisi: Obezite hastalığı mücadele kapsamında, hastalığın ileri boyutlarında uygulanacak diğer tedavi yöntemlerine destek olmak için doktor kontrolü altında ilaçların kullanılmasıdır.
  5. Cerrahi, operasyon tedavisi: Obezite hastalığının çok ileri seviyelere gitmesi, hastalığın yeni rahatsızlıklara neden olması gibi durumlarda doktorlar tarafından gerekli tahlil ve testlerin sonucunda uygulanmaktadır. Obezite hastalığı nasıl tedavi edilir? İle ilgili olarak vücuda gire besin miktarı ve onun getireceği enerji miktarını azaltarak yeni kilo oluşumunun önüne geçilmektedir.

Hastalığı uygulanan tedavilerin başarılı olması için verilen tavsiyelere eksiksiz uyum sağlanmalıdır.

Obezite Tedavisinin Başarısı

Aşırı kilolardan ve yeni hastalıklardan kurtulmak adına obezite hastalığı nasıl tedavi edilir? Konusu ile alakalı olarak başarının sağlanması için doktor kontrolü şartı bulunmaktadır. Doktorların uygulayacağı yöntemler ve sonucunda vereceği tavsiyelere uyulması ile büyük oranda başarı sağlanmaktadır. Başarılı tedavi ardından eski kilolara sonsuza kadar veda edilmektedir.

İlginizi Çekebilir !

Tüp Mide Ameliyatının Riskleri Nedir?

Tüp Mide Ameliyatının Riskleri Nedir?

Tüp Mide Ameliyatının Riskleri Nedir? Tüp mide ameliyatının riskleri nedir? Sorusu, obezite ile mücadele etmek …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir