Obezite Hastalarının Zayıflamak İçin Mide Küçültme Ameliyatı Olması Gerekir mi?

Obezite Hastalarının Zayıflamak İçin Mide Küçültme Ameliyatı Olması Gerekir mi?

Obezite hastalarının sağlıklarına kavuşmaları için muhakkak zayıflamaları gerekir. Hastanın nasıl ve hangi yöntemle zayıflayacağı ise tamamen kişisel durumuna bağlıdır.

Obezite hastalarının fazla kilolarından kurtulmaları için öncelikle diyet yapmaları tavsiye edilir. Hastaya yaklaşık 6 ay boyunca diyet yapması için zaman verilir ve hasta bu dönemde beslenme uzmanı ve psikolog tarafından takip edilir. 6 ayın sonunda hasta kilo veremediyse ve diyet listeleri başarısız olduysa kişiye mide küçültme operasyonu yapılması gerekir.

Hastanın hangi mide küçültme operasyonuna gireceğine doktor karar verir. Yapılacak olan operasyon seçilirken hastanın yaşı, cinsiyeti, genel sağlık durumu ve vücut kitle indeksi dikkate alınır. Hangi operasyon belirlenmiş olursa olsun hastaya işlem sonrasındaki dönemde büyük iş düşmektedir.

Günümüzde çok sayıda mide küçültme operasyonu çeşidi bulunmaktadır. Tüp mide ameliyatı, mide balonu operasyonu ve gastrik bypass bugüne kadar çok sayıda obezite hastasının hayatını kurtarmış olan işlemlerdir. Hasta ister gastrik bypass ameliyatı olsun ister mide balonu operasyonu geçirmiş olsun, işlemden sonra hastanın ne kadar zayıflayacağı tamamen kendi çabasına bağlıdır.

Hasta zayıflamak ve sağlığına kavuşmak istiyorsa mide küçültme operasyonundan sonra beslenme alışkanlıklarını ve yaşam tarzını değiştirmelidir. Kişi protein ağırlıklı beslenmeye önem vermeli ve yüksek miktarda karbonhidrat ve yağ içeren kızartma, ekmek, makarna gibi sağlıksız gıdalardan uzak durmalıdır.

Çoğu mide küçültme operasyonundan sonra hasta, ilk dönemlerde katı gıda tüketemez ve tamamen sıvı gıdalarla beslenir. Bu süre tüp mide ameliyatında ilk 2 hafta iken mide balonu operasyonunda ilk 2-3 gündür. Süre ne olursa olsun hastanın ameliyat sonrası ilk dönemden itibaren yüksek protein içeren diyet içecekleri tüketmeye başlaması önerilir.

Yüksek protein içeren diyet içecekleri diyet ve mide küçültme operasyonları sonrasında içilmesi gereken içeceklerdir. Bu içecekler kişinin zayıflama döneminin sağlıklı şekilde ilerlemesine yardımcı olur. Yüksek protein içeren diyet içecekleri, kas kaybı yaşanmasını engeller ve kas kütlesinin korunmasını sağlar. Kas kütlesi korunduğu için kilo kaybı yağdan gerçekleşir. Ayrıca hasta bu içecekleri kullandığı için zayıflama sürecinde halsiz ve yorgun hissetmez.

İlginizi Çekebilir !

Yüksek Proteinli Ürün Kullanımı

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?   Obezite ameliyatı sonrası günlük protein ihtiyacı, ameliyat türüne ve …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir