Obezite Hastalarının Sağlıklı Bir Yaşama Kavuşması İçin Ne Yapması Gerekir?

Obezite Hastalarının Sağlıklı Bir Yaşama Kavuşması İçin Ne Yapması Gerekir?

Obezite hastalarının sağlıklı bir yaşama kavuşması için öncelikle sağlıklı beslenmeyi öğrenmesi gerekir. Sağlıklı beslenmeyi öğrenen ve sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getiren kişi sağlıklı bir yaşama kavuşmak için gereken ilk ve en önemli adımı atmış demektir.

Obezite hastalarının zayıflamak için, önce diyet yapmaları önerilir. Hastaların yaklaşık 6 ay boyunca diyet yapması istenir. 6 ayın sonunda hasta diyetten sonuç alabildiyse diyete devam edilir. Ancak hastanın genel sağlık durumu diyete uygun değilse ve hasta diyet yapmak istemesine rağmen yapamadıysa bu durumda cerrahi operasyonlara başvurulması gerekir.

Obezite hastası kişinin diyet yapamaması durumunda sağlık yapısına uygun olan mide küçültme ameliyatına girmesi gerekir. Hastanın hangi mide küçültme operasyonu için uygun olduğuna karar verebilecek tek kişi genel cerrahtır.

Uygun ameliyat belirlendikten sonra kısa süre içinde hasta ameliyata alınır. Burada hasta hangi ameliyata girmiş olursa olsun ameliyatın, zayıflama sürecini destekleyecek ve kolaylaştıracak bir yöntem olduğunu bilmesi gerekir. Mide küçültme ameliyatlarının hiçbiri sihirli değnek değildir ve hiçbir işlem sonrasında hasta eski alışkanlıklarına devam ederek kilo veremez. Mide küçültme operasyonlarının tamamı, mide hacminin küçülmesini ve dolayısıyla kişinin daha az yemek yemesini sağlar. Operasyon sonrasında kişi, eskisi gibi yüksek kalorili yiyecekler tüketmeye devam ederse zayıflayamaz ve ameliyat sonrasındaki ilk dönemde verdiği kiloları tekrardan alır.

Yapılan araştırmalar günümüzde obezite tedavisi için en sık uygulanan işlemlerden biri olan tüp mide ameliyatından sonra hastanın, tekrardan kilo alıp obez sınıfına girme ihtimalinin %10 ile %15 arasında olduğunu gösterirken kişinin, tekrardan morbid obez sınıfına girme olasılığının %5 ila %10 arasında olduğunu göstermektedir. Bu verilerin de kanıtladığı gibi mide küçültme operasyonlarından sonra başarılı sonuçlar alınması tamamen kişinin çabasına bağlıdır. Kişi beslenme uzmanının önerilerine uyduğu takdirde sağlıklı şekilde zayıflar ve fazla kilolarından kurtulur.

Obezite hastalarının sağlıklı bir yaşama kavuşması için belli bir kilo kaybına ulaştıktan sonra spor yapmaya başlamaları önerilir. Mide küçültme ameliyatlarında 3 ay sonra hasta yürüyüşe başlayabilir. Eğer hasta diyetle zayıflıyorsa doktorunun önerdiği dönemde spor yapmaya başlamalıdır.

İlginizi Çekebilir !

Yüksek Proteinli Ürün Kullanımı

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?   Obezite ameliyatı sonrası günlük protein ihtiyacı, ameliyat türüne ve …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir