Obezite Hastaları Spor Yapabilir mi?

Obezite Hastaları Spor Yapabilir mi?

Obezite hastalarının zayıflama sürecinde en çok merak ettiği konulardan biri de spor yapıp yapamayacaklarıdır. Fazla kilosu olan ve obez sınıfına girmeyen kişilerin diyet dönemini sporla desteklemeleri söylense de obezite hastaları için durum tam olarak böyle değildir.

Obezite hastalarının belli bir kiloya ulaşmadan önce spor yapması tavsiye edilmez. Çünkü fazla kilolar tüm organları baskıladığı gibi akciğeri de baskılamaktadır. Bu nedenle hasta spor yaparken ciddi solunum sorunu yaşayabilir. Bundan dolayı obezite hastalarının belli bir kiloya gelene kadar egzersiz ve spor yapması önerilmez.

Obezite hastası kişi diyetle zayıflıyorsa belli bir kiloya geldikten sonra doktorunun onaylaması halinde düzenli olarak yürüyüş yapmaya başlamalıdır. Hasta düzenli yürüyüşü belli bir süre yaptıktan sonra hareket etmeye alışacağı ve daha da zayıflayacağı için spor yapmaya başlayabilir. Uzmanlar obezite hastalarının zayıflama sürecinde fitness veya yüzmeyle ilgilenmelerini önermektedir. Çalışmalar bu 2 spor dalının fazla kilolardan kurtulma döneminde vücudun şekil almasını sağladığını, sarkmalara engel olduğunu ve kas-kemik sağlığını desteklediğini göstermektedir.

Obezite hastası kişi mide küçültme operasyonları ile zayıflıyorsa bu durumda hastanın operasyon sonrasındaki ilk 3 ay boyunca spor yapmaması gerekir. Hasta ameliyat sonrasında spor yapmaya başlamak için belli bir süre boyunca beklemelidir. Hastanın ilk 3 aydan sonra yürüyüş yapmaya başlaması ve belli bir süreden sonra fitness veya yüzmeye başlaması tavsiye edilir. Bu durumda hastanın ne zaman spor yapmaya başlayacağına doktor karar verir.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrasında Zayıflama Süreci

Mide küçültme ameliyatlarından sonra hasta, eski alışkanlıklarına devam ederek beslenmesine dikkat etmeden zayıflayacağını düşünmemelidir. Mide küçültme operasyonu sonrasında hastanın kaç kilo vereceği tamamen kendi çabasına bağlıdır.

Mide küçültme ameliyatlarından sonra hasta belli bir süre yalnızca sıvı gıdalar tüketir ve sonrasında katı gıdaya başlar. Hastanın ameliyat sonrası dönemde, özellikle sıvı diyet döneminde, yeterli beslenmesi zor olduğundan dolayı hasta bu süreçte yüksek protein içeren diyet içecekleri tüketmelidir. Ancak doktorunun onayını almadan kişi herhangi bir ek takviye kullanmamalı, doktorunun onaylaması halinde yüksek proteinli diyet içeceklerini tüketmeye başlamalıdır.

İlginizi Çekebilir !

Yüksek Proteinli Ürün Kullanımı

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?   Obezite ameliyatı sonrası günlük protein ihtiyacı, ameliyat türüne ve …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir