Obezite Hastaları Mide Küçültme Ameliyatı Olmadan Zayıflayabilir mi?

Obezite Hastaları Mide Küçültme Ameliyatı Olmadan Zayıflayabilir mi?

Obezite hastalarının mide küçültme ameliyatlarından herhangi birine girmeden zayıflama şansları vardır. Zaten tüm mide küçültme operasyonları öncesinde 6 ay boyunca hastanın diyet yapması istenmektedir. Hasta bu 6 aylık süre zarfında diyet yapıp zayıflayabildiğinde mide küçültme operasyonlarından birine girmesine gerek kalmaz.

Hastalar diyet döneminde bir beslenme uzmanı ve psikolog tarafından sıkı şekilde takip edilir. Hastanın bu dönemde yüksek motivasyona ve sıkı şekilde takip edilmeye ihtiyacı vardır. Bu nedenle bu süre zarfında alanında uzmanlaşmış kişilerle çalışmalı ve diyet ile zayıflamaya gayret edilmelidir.

Hastanın diyetle zayıflayamadığı durumlarda kendisi için uygun olan mide küçültme ameliyatına girmesi gerekir. Hasta için hangi ameliyatın uygun olduğuna karar verecek kişi ise doktordur. Doktor hastanın yaşına, cinsiyetine, genel sağlık durumuna ve vücut kitle indeksine bakarak hasta için hangi işlemin uygun olduğuna karar vermektedir.

Pek çok kişi mide küçültme ameliyatlarından sonra hastanın beslenmesine dikkat etmeden zayıflayabileceğini düşünmektedir. Bu oldukça yanlış bir kanıdır. Hasta hangi mide küçültme ameliyatına girmiş olursa olsun ameliyattan sonra beslenmesine ve yaşam şekline dikkat etmek zorundadır. Beslenme tarzında değişiklik yapmayan hastalar yeteri kadar zayıflayamaz ve ameliyatın ilk günlerinde verdikleri kiloları ilerleyen dönemlerde geri alırlar.

Sık uygulanan mide küçültme operasyonlarından biri olan tüp mide ameliyatından sonra kişinin tekrar kilo alma olasılığının %10 ila %15 arasında olduğu, kişinin tekrardan morbid obez sınıfına girme ihtimalinin ise %5 ila %10 arasında olduğu yapılan çalışmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Bu verilerin de gösterdiği gibi mide küçültme ameliyatından sonra kilo verilip verilmemesi ve verilen kiloların tekrardan alınmaması hastanın çabasıyla doğru orantılıdır.

İster mide küçültme ameliyatı ile isterseniz de diyet yardımıyla zayıflayın kilo verme sürecinde dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri kas kaybı yaşamamaktır. Zayıflama sürecinde kas kaybı yaşamamak için doktorunuzun da onayını alarak yüksek protein içeren diyet içecekleri kullanmaya başlamalısınız. Bu içecekler kilo verme sürecinde hem kas kaybı yaşanmasını engeller hem de kişinin halsiz ve bitkin hissetmesini önler.

İlginizi Çekebilir !

Yüksek Proteinli Ürün Kullanımı

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?   Obezite ameliyatı sonrası günlük protein ihtiyacı, ameliyat türüne ve …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir