Obezite Hakkında Her Şey

Obezite Hakkında Her Şey
Obezite Hakkında Her Şey

Obezite Hakkında Her Şey

Obezite hakkında her şey sıklıkla merak edilerek araştırılan bir konudur. Obezite nedir? Obezite’nin belirtileri nelerdir? Obezitenin nedenleri nelerdir? gibi sorular çağımızda sıkça dile getirilmektedir ve Obezite de zamanla çağımızın önemli hastalıklarından biri haline gelmiştir. Peki, bu Obezite gerçekten nedir? Obezite, basitçe yağ oranının insan hayatını riske edecek seviyede artmasıdır. Yaşadığımız çağda fazlasıyla yaygın hale gelmiş olan bu hastalık genel olarak dış görünüşe göre değerlendiriliyor olsa da kalp, diyabet veya yüksek tansiyon hastalıkları olanlar için tıbbi olarak da ciddi sorunlar teşkil etmektedir.

Obezite hakkında her şey Obezite’nin tanısı nasıl konulur? Obezite hastalığının tanısı kişinin kilosunun(kg), boyunun(m) karesine bölümünün sonucu çıkan ‘vücut kitle İndeksi’ne göre kesinleşir. Fakat indeks hesaplamalarının sonucu bazı durumlarda obezitenin kesin varlığını göstermez yani bu her insan için doğru değildir. Mesela profesyonel sporla ilgilenen insanların da kas kütlesi çok olduğu için bu hesaplama onlarda çok doğru sonuçlar vermez. Ama normal bir bireyin vücut kitle indeksi 25-29,9 kg arasında ise normal, vücut indeksi 30’un üzerinde ise o kişi Obezite Hastası olarak tanımlanabilir. Ancak vücut indeksi 40 ve üstü olanlar morbid Obezite sınıfına girer ki bu durumdaki kişilerin kısa sürede kilo vermeleri gereklidir.

  Obezite’den Kaynaklanan Rahatsızlıklar ve Belirtileri

Obezite hakkında her şey günümüzde herkesin bilmesi ve bilinçli bir şekilde beslenerek yaşaması için gereklidir. Obezite olan kişilerin sıklıkla yaşadığı problemler ve Obezite belirtileri şöyledir;

  • Aşırı terleme,
  • Horlama-uyku problemleri,
  • Fiziksel aktiviteleri gerçekleştirmede güçlük çekme,
  • Çoğunlukla yorgun hissetme,
  • Sırt, kas ve eklem ağrıları,
  • Solunum problemleri
  • Kalp damar hastalıkları
  • Karaciğer yetmezliği ve karaciğer yağlanması
  • Özgüven eksikliği ve benlik kaygısı da kişiden kişiye göre görülen sorunlar arasındadır.

Obezite hakkında her şey genel anlamda yazımızda bahsettiğimiz şekildedir. Her ne kadar kişide bu belirtiler olsa da en temel zararı da vücuttaki kilo kompozisyonudur. Yani bu belirtilerin çoğu da zaten düzensiz ve aşırı beslenmeden kaynaklıdır. Hatta Obezite’nin fiziksel etkisi dolayısıyla bazen kişinin sosyal ilişkilerinde de olumsuz etki edebilir.

İlginizi Çekebilir !

Obeziteye Önlemek İçin Hangi Yöntem Seçilmelidir

Sağlıklı Şekilde Zayıflamak İçin Ne Yapmalıyız?

Sağlıklı Şekilde Zayıflamak İçin Ne Yapmalıyız? Çoğu insan kısa süre içinde zayıflamak ve fazla kilolarından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir