Obezite Cerrahisinin Tehlikeleri Nelerdir ?

Obezite Cerrahisinin Tehlikeleri Nelerdir ?

Mide cerrahisi mühim bir işlemdir. Obezite cerrahisi de bütün diğer mühim cerrahi girişimler gibi belli tehlikeler taşır. Obezite cerrahisinin tehlikeleri nelerdir oldukça merak ediliyor. Standart tehlike etkenlerini belirleyen hastanın genel sağlık hali, cerrahın tecrübesi, ameliyat odasının kalitesi ve anestezi uzmanının deneyimidir.

 Ölüm Riski Var Mı?

Zamansız vefat etme bariatrik vakaların aşağı yukarı binde 1ila 2,5’unda görülür. Bypass cerrahisinin komplikasyonları yüzde 0.5-1 gibi bir vefat etme oranına sahipken, mide kelepçesinde bu oran 1/2000’dir. Burada mühin olan nokta, süpermorbid hastaların yani 150-200 kg ağırlığındaki hastaların da ortalamaya dahil olduğudur. Obezite cerrahisinin tehlikeleri nelerdir en çok araştırılan konuların başında gelir.

Obezitenin cerrahi tedavisi sonrasında deneyimli merkezlerde vefat etme oranı 1000’de birler civarındadır. Kapalı safra kesesi ameliyatı sonrası vefat etme oranı aşağı yukarı bu kadardır. Safra kanallarından ameliyatsız taş alma tekniği olan ERCP’de vefat etme oranı 100’de 1!dir; yani obezite operasyonlarından beş kat fazlasıdır.

Koroner bypass ameliyatı sonrası ilk senede vefat etme oranı civarındadır yani obezite ameliyatından elli kat daha tehlikelidir. Çok sık uygulanan ameliyat gerektirmeyen, koroner damar stent uygulamasında, vefat etme oranı aşağı yukarı olarak 1000’de sekiz olarak bildirilmiştir.

Cerrahinin Tehlikeleri ile Obezitenin Tehlikeleri Aynı Mıdır?

Obezite hastalığının kendisi, cerrahi tedavinin tehlikesinden çok daha risklidir. Uçak ile seyahat etmekle karayoluyla seyahat etmeyi kıyaslamadığımız gibi obezitenin kendisini ve obezite cerrahisini karşılaştıracak olursak aynı kara yoluyla yolculuğun tehlikesinin havayoluyla olan yolculuğa göre çok daha çok tehlike taşıması gibi Bariatrik cerrahlar ve Obezite uzmanları mühim obezitenin bilinmekte olan tehlikeleri ve hayati komplikasyonlarının bariatrik cerrahininkinden çok daha büyük olduğu konusunda fikir birliğindedirler.

Obezite Cerrahisinin Komplikasyonları Nelerdir

Komplikasyon tehlikesini düşürmek için hastalar diyet ve egzersizle alakalı kılavuzları özenle takip etmelidir. Bu hususta destek toplulukları da mühim bir rol oynar.

 Restriktif Cerrahinin Komplikasyonları

Mide kelepçesi veya mide zımbalama gibi değişik bariatrik cerrahinin genel tehlikeleri şunlar olmaktadır.

Kusma Riski: Kısıtlayıcı bariatrik cerrahinin en çok görülen komplikasyonu olan kusma, ufak mide poşunun bilhassa iyi çiğnenmemiş besin parçaları ile doldurulması ve gerilmesi sonucu oluşur.

Fıtık Riski: Obezlerin yüzde 10-20’sinde rastlanan bu komplikasyonları düzeltmek için ikincil ameliyatlara ihtiyaç duyulabilir.

 

İlginizi Çekebilir !

Her Kilolu Obez midir?

Obezite ameliyatı hangi tetkiklerle ve ne kadar sürede yapılmaktadır?

Obezite ameliyatı hangi tetkiklerle ve ne kadar sürede yapılmaktadır?   Obezite ameliyatı öncesi yapılan tetkikler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir