Obezite Cerrahisinden Sonra Beslenme

Obezite Cerrahisinden Sonra Beslenme
Obezite Cerrahisinden Sonra Beslenme

Obezite Cerrahisinden Sonra Beslenme

Obezite cerrahisinden sonra beslenme obeziteden kurtulmak için en büyük destekçidir. Günümüzde dünyanın en büyük sorunu haline gelen obezite hastalığı ile mücadele kapsamımda uygulanan cerrahi operasyonlar tek başına yeterli olmamaktadır. Operasyonlardan istenen başarının sağlanması, vücudun hem sağlık açısından hem de fiziki açıdan beklentileri karşılaması için operasyonun uygun bir beslenme programı ile desteklenmesi gerekmektedir.

Beslenme Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Obezite cerrahisinden sonra beslenme konusu büyük dikkat isteyen bir süreci kapsamaktadır. Hastalar cerrahi operasyonun hemen ardından eski beslenme alışkanlıklarını tam olarak değiştirmektedir. Bu bağlamda hastalar;

  • Beslenme öğünleri içerisinde yüksek yağ oranı bulunan besinleri çıkarmaktadır.
  • Şeker ve karbon hidrat içeren gıdalardan uzak durmaktadır.
  • Asitli ve gazlı içecek tüketmeyi terk etmektedir.
  • Katkı ve koruyucu madde içerikli gıdalardan kaçınmaktadır.
  • Yüksek proteinli ürünler kullanmaya özen göstermektedir.
  • Sindirim sisteminin istenen düzeye çalışması için lif içeriği zengin besinler tüketmektedir.

Obezite cerrahisinden sonra beslenme konusunda dikkatli davranan hastalar bunun haricinde bünye durumlarına göre uzmanlar tarafından önerilen vitamin, mineral takviyesini aksatmadan kullanmaktadır. Bu şekilde hastalar fazla kilolarında kontrollü ve sağlıklı şekilde kurtulmaktadır.

Operasyon Sonrasında Beslenme Düzeni Önemi

Obezite cerrahisinden sonra beslenme programına aksatmadan devam eden hastalar, istedikleri sonucun kolay ve hızlı bir şekilde almaktadır. Obezite ile birlikte ortaya çıkan ve ilerleyen yüksek tansiyon, tip 2 diyabet, uyku apnesi ve yüksek kolesterol gibi hastalıklara da çözüm olan obezite cerrahisinin, beslenme programı ile desteklenmesi sonucunda sağlığına kavuşma süresi kısalmaktadır. Ayrıca kilo verilme aşamasında yeni hastalıkların ortaya çıkması engellenmektedir.

Obezite cerrahisinden sonra beslenme programı cerrahi operasyonun etki süresi sonunda da devam etmesi ile birlikte hastalar, kilo kontrolünü sağlayarak verilen kiloların hızlı bir şekilde alınmasını engellemektedir. Obezite cerrahisi ne kadar desteklenirse o kadar etkili olmaktadır. doğru şekilde beslenme ile birlikte ayrıca vücutta oluşabilecek sarkmalar ve kırışıklar engellenmekte, saç dökülmeleri en az seviyelere indirilmekte ve kas ile kemik yapısı korunarak güçlenmektedir. Böylece hastalar istedikleri daha güzel ve fit görünüme kolay ve hızlı bir şekilde kavuşmaktadır.

 

İlginizi Çekebilir !

Tüp Mide Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?   Elipse Balon, mideye yerleştirilen ve içi suyla dolu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir