Obezite Cerrahisinde Kadın ve Erkekler Arasında Fark Var Mıdır?

Obezite Cerrahisinde Kadın ve Erkekler Arasında Fark Var Mıdır?

Obezite günümüzde oldukça fazla görülmeye başlandı. Obeziteyle baş etmenin hızlı yolu ise cerrahi müdahalelerdir. Cerrahi müdahale sırasında hasta daha hızlı kolu vermekte ve yaşamının diğer evresinde az yemek yiyerek ideal kiloda geçirmesini sağlar. Obezite cerrahisinde kadın ve erkekler arasında fark var mıdır? Sorusu da merak ediliyor. Kadınlar ve erkekler arasında genellikle yağ oranı olarak fark vardır. Vücuttaki yağ oranı ise obezite cerrahisi esnasında çeşitli zorluklar veya kolaylıklar sağlıyor.

Obezite cerrahisinde Kadın ve Erkek Arasındaki Yağ Oranı Nasıl Olur?

Obezite durumunda vücutta fazla yağ birikimi meydana gelir. Vücuttaki yağ dağılımı ise cinciyete göre farklılık gösterebilir. Erkeklerde genelde bel çevresinde yağlanma olurken kadınlarda ise daha çok basen bölgesinde olmakla beraber çoğu zaman vücudun her yerine homojen bir şekilde dağılmış olur.

Obezite cerrahisinde kadın ve erkek arasında fark var mıdır? Sorusu cerrahi işlem sırasında önem kazanıyor. Erkeklerde yağlanma çoğu zaman bel çevresinde olduğu için ameliyat yapılırken teknik anlamda bazı zorluklar yaşanır. Çünkü yağlanma cerrahi işlemin yapılacağı yerlerde toplandığı için görüş alanını kapatıyor olabilir. Kadınlarda ise orantılı bir şekilde dağıldığı için ameliyat daha kolay geçiyor olabilir. Tabi ki bu bir genellemedir, her bireyin vücut tipi belirli kalıplara uymak zorunda değilidr, bireysel farklılıklar söz konusudur. O nedenle ameliyat için önemli olan konu; cinsiyet fark etmeksizin bel bölgesindeki yani ameliyat yapılacak alandaki yağlanmadır.

Obezite Kadınlarda Mı Yoksa Erkeklerde Mi Daha Sık Görülür?

Obezite cerrahisinda kadın ve erkek arasında fark var mıdır? Obezite beden kütle indeksine göre belirli derecelerde olabilir. Bireyler obeziteden kurtulması için illa ki cerrahi müdahale ile sonuçlanması şart değildir. Doğru uygulanan beslenme tedavisi ve spor ile ideal kiloya ulaşmak mümkündür. Eğer kişinin beden kütle indeksi yüksekse ve ek hastalıkları mevcut ise o zaman cerrahi müdahale gerekebilir.

İlginizi Çekebilir !

Her Kilolu Obez midir?

Obezite ameliyatı hangi tetkiklerle ve ne kadar sürede yapılmaktadır?

Obezite ameliyatı hangi tetkiklerle ve ne kadar sürede yapılmaktadır?   Obezite ameliyatı öncesi yapılan tetkikler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir