Obezite Cerrahisi ve Vücut Kitle İndeksi Hesaplanması

Obezite Cerrahisi ve Vücut Kitle İndeksi Hesaplanması
Obezite Cerrahisi ve Vücut Kitle İndeksi Hesaplanması

Obezitenin hesaplanmasında kişinin boy ve kilo değeri üzerinden yapılan Vücut Kitle İndeksi (VKİ) veya ingilizcesi Body Mass Index (BMI) hesaplaması kullanılır.

Vücut kitle indeksi nasıl hesaplanır?

Bunun matematiksel formülü var tabii, ama genelde formül yerine artık Google’da arama motoruna “vücut kitle indeksi” yazınca boy ve kilonuzu not edebileceğiniz otomatik bir hesap makinası çıkacaktır karşınıza. Burada çıkan rakam vücut kitle indeksiniz. Bu otomatik hesaplamalarda boy ve kilonun cm ve kg birimleriyle olmasına dikkat edin.

Yeri gelmişken vücut kitle hesabı nasıl yapılır kısaca bahsedelim.

VÜCUT KİTLE İNDEKSİ

Obezitenin hesaplanmasında kişinin boy ve kilo değeri üzerinden yapılan Vücut Kitle İndeksi (VKİ) veya ingilizcesi Body Mass Index (BMI) hesaplaması kullanılır.

Kişinin vücut ağırlığı obezitenin en önemli parametresi olmakla birlikte, kişinin vücut ağırlığının (kg), boy uzunluğunun (cm) karesine bölünmesi ile ortaya çıkan bu değer; obezite tanısı ve seviyesinin belirlenmesinde belirleyici faktördür.

 

VKİ hesabı nasıl yapılır?

VKİ = vücut ağırlığı (kg) / boy (cm) karesi

örnek: 160 cm boyunda ve 100 kg ağırlığında birinin VKİ hesabı 100 / 1.60 x 1.60 = 39

VKİ ve Obezite

Vücut kitle indeksine göre obezite kategorilendirmesi altta olduğu gibidir.

VKİ
18,5 : Zayıf
18,5 - 24,9 : Normal Kilolu
25 - 29,9 : Fazla Kilolu
30 - 34,9 : 1. Derece Obezite
35 - 40 : 2. Derece Obezite
> 40 : 3. Derece Obezite / Morbid Obezite
> 50 : Süper Obezite
> 60 : Süper Süper Obezite
Not: – VKİ değerlerinde cinsiyet, yaş ve etnik orijin hesaba alınmamaktadır.
– VKİ değerleri çocuklar ve yaşlılarda geçerli değildir.

Hangi vücut kitle indeksleri obez kategorisinde ve kimler ameliyat olabilir?

Öncelikle normal olan ile başlayalım: vücut kitle indeksi (vki) veya body mass index (bmi) 20-25 arası ise kilonuz normal kategoride. Vki 25-30 arası ise kilonuz fazla ama henüz obez kategorisinde değilsiniz, yani bir başka deyimle gri alan da diyebiliriz, ne tamamen normal, ne de obez. Dolayısıyla vücut kitle indeksi 30 ve altında olan kişiler kesinlikle operasyon olamaz.

Vücut kitle indeksi 30 ve üzeri ise?

Vücut kitle indeksi 30 ve yukarısı obez kategorisi olarak adlandırılıyor ancak hemen ameliyat olabilir anlamına gelmiyor. Özellikle vücut kitle indeksi 30-35 arasında yer alan kişilerin durumu doktorun görüşü sonrası kararlaştırılır veya başka bir deyimle cerrah hastanın şikayetleri, ailevi hastalıkları, kullandığı ilaçları gibi birçok konuyu değerlendirdikten sonra hastanın uygun olup olmadığına karar verir.

Kısacası: vücut kitle indeksi 30-35 arası kişiler için obezite cerrahisi düşünülebilir ancak operasyona doktor gerekli gördüğü takdirde karar verir. Burada bir konuya özellikle değinmek istiyorum: vücut kitle indeksi evdeki hesapta 30.0 çıkıp doktorla görüşmeye gelmenize gerek yok çünkü birçok defa boy ve kilonuz resmi ölçümde ufak bir farklılık bile gösterse hesap kitap farklı çıkabiliyor. Yani rakam değil önemli olan, önemli olan şikayetleriniz artı rakam ve ne kadar süredir o kilolarda olduğunuz. Çünkü daha geçen hafta vücut kitle indeksi 30 a ulaşmış bir kişi de ameliyat edilmez, en az 6-12 ay hasta obez kategorisinde bulunmalı.

Covid19 döneminde ameliyat yapılıyor mu?

Covid19 dönemi ile ilgili bir açıklama yapamamız gerekirse; biliyorsunuz operasyon öncesi hasta genel bir check up ve kurul onayından geçmeli. Covid19 döneminde tam sınırda olan ve aciliyet gerektirmeyen durumların onay almama ihtimali yüksek. Bu yüzden vücut kitle indeksi en az 32 olmalı diyoruz biz hastalarımıza ve tabii yine tekrarlamış olacağım ama hangi rahatsızlıkları ve ne süredir rahatsız olduğunuz ve kilonuzun o seviyede olduğu çok çok önemli.

Son olarak: kilonuz ne olursa olsun, obezite cerrahisi olup olamayacağınız sadece kilonuza bağlı olan bir durum değil. Bu yüzden genel cerrahın genel yorumu ve onayı gerekiyor. Öyle ki bazı durumlarda genel cerrah vücut kitle indeksiniz 45 bile olsa sizi tüp mide veya diğer mide küçültme operasyonları için farklı sebeplerden dolayı uygun görmeyebilir. Bu sebepler geçirmiş olduğunuz operasyonlar olabilir, risk durumunuz olabilir, veya psikolojik/psikyatrik olarak sizi hazır bulmadığı için olabilir.

 

Yazar : Op.Dr. Fakı Akın

https://www.drfaki.com/obezite-cerrahisi-vucut-kitle-indeksi.php

 

 

 

İlginizi Çekebilir !

Çağımızın En Önemli Sorunu; OBEZİTE

Çağımızın En Önemli Sorunu; OBEZİTE

Obezite günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Obezite …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir