Obezite Cerrahisi Süreci

Obezite cerrahisi ya da ameliyat ile zayıflama yöntemlerinde süreç nasıl ilerlemektedir.?

Obezite cerrahisinde ya da ameliyat ile kilo vermek isteyen kişilerin öncelikle daha önce diyet ile kilo vermeyi denemiş ama  başarılı olamamış olma ön koşulu bulunmaktadır. Ve ayrıca kişilerin ameliyat ile kilo verdiklerinde de yine yaşam şekillerini düzene sokmaları ,yeme alışkanlıklarını değiştirmeleri gerektiğinin bilincinde olmaları gerekmektedir. Çünkü ameliyat ile kilo vermek evet bir çözümdür ancak kişinin durumu anlamaması halinde kesin çözüm değildir. Bu nedenle obezite cerrahisine ,tüm mide ya da başka bir yöntem ile ameliyat edilerek kilo verme fikrine hazır olmaları ve bu sürece ameliyat öncesi başlamaları gerekmektedir.

Ameliyat olmak isteyen kişiler için doğru ameliyat şekli ile kilo vermelerin sağlanması gerekmektedir.Peki bu nasıl seçilmelidir. ?

Aslında burada önemli olan kişinin vermek istediği kilo miktarı ve yandaş hastalığının olup olmaması önemli bir belirleyici olmaktadır.

Ameliyat ile kilo verilmeye karar verilen hastalarda doğru obezite cerrahisi yöntemi seçildikten sonra ameliyat öncesi bazı tetkiklere ihtiyaç duyulmaktadır.

Özellikle obezite ameliyatı olacak olan kişilere mide endeskopisi uygulanır ki kişilerin midelerinde herhangi bir rahatsızlık olup olmadığı tespit edilir. Bunun yanında tam batın ulturasonu ve akciğer filimi rutin kontroller arasındadır.Bir iç hastalıkları ve endokrin kontrolünden geçen hastalarda tercihen solunum testi yapılmaktadır. Rutin kan testleri zaten obezite ameliyatının  rutinleri arasındadır.

Genellikle obezite ameliyatı öncesi istenilen bu kontrol testleri 3 gün sürmektedir.

Obezite ameliyatı öncesi kişilerin genellikle 3-4 kilo vermesi için yüksek proteinli diyet takip edilebilir. Burada amaç aslında kişiyi ameliyat sonrası beslenme alışkanlığına hazırlamak ve vücut değerlerinin bir miktar rahatlamasını sağlamaktır. Bu kiloyu veremeyen kişilerin ameliyat süreçlerinde bir değişiklik olmaz.Ancak obezite ameliyatı (tüp mide ameliyatı ya da ameliyat ile kilo verme ) öncesi verilen 3-4 kilo k,işilerin ameliyat sonrası kalp damar sağlığı ve karaciğer yağlanması ile ilgili olarak rahatlamasını sağlar.

Obezite amaliyatı ya da diğer bir değişle ameliyat ile kilo verme işlemi uygulanacak olan kişilerin hastahane yatış süresi hastanın konforunu sağlamak içindir. Olamaz ise olmaz hatahane yatış süresi minimum 1-2 gecedir. Nadir durumlarda bu süre 3 gece olabilmektedir.

Yurt dışından gelen hastaların genellikle opersayon öncesi 1 gece amliyat sonrası 2 gece olmak üzere obezite cerrahisi sonrası hastahane kalış süreleri 3 gece olmaktadır. Ve hastahane taburcu olduktan sonra seyahat etmelerinde sakınca bulunmamaktadır.
Obezite ameliyatı olan kişiler eğer fiziksel ağırlık gerektirmeyen bir işte çalışıyorlarsa 10 gün içerisinde işlerine dönebilirler. sizin için en doğru yöntemi seçtikten sonra sizi 15 günlük bir süre beklemkete normal hayatınıza devam edebilmeniz için .

 

Sonuç olarak obezite ameliyatı ile kilo verme yöntemlerini seçerseniz

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir !

Tüp Mide Ameliyatının Riskleri Nedir?

Tüp Mide Ameliyatının Riskleri Nedir?

Tüp Mide Ameliyatının Riskleri Nedir? Tüp mide ameliyatının riskleri nedir? Sorusu, obezite ile mücadele etmek …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir