Obezite Cerrahisi Sonrası Geri Kilo Alımım Olur mu?

Obezite Cerrahisi Sonrası Geri Kilo Alımım Olur mu?

Toplumda yanlış beslenme ve teknolojinin de ilerlemesi ile birlikte hareketsiz bir yaşam tarzı sağlıksız hayat nedeni ile obezite kaçınılmaz hale geldi. Genelde uyku sorunları ve düzensiz beslenme alışkanlıklarından kaynaklanan obezite sorunu ile mücadelede spor ve beslenme yetersiz kalabiliyor. Obezite cerrahisine başvuran hastalar normal kilolarına ulaşmak için ameliyat olarak tedavi görüyor ancak ileride obezite sonrası geri kilo alımım olur mu? Sorusu da çoğu hastanın aklında kalan soru işaretlerine neden oluyor.

Obezite Cerrahisinin Önemi

Genelde hastalar ameliyat olduktan sonra ideal kilolarına 12 ila 18 ay arasında kilolarının %65-80 oranını vererek belirli kilolarına ulaşmayı başarabilmişlerdir. Bu süreçte kilo vermenin sağlıklı olarak ilerlemesinde beslenme düzeni kilonun korunması için oldukça önemli bir süreç haline gelmektedir. Zayıflama ameliyatlarında obezite cerrahisi sonrası geri kilo alımı olur mu? Diye kilo sorunlu olanların sorusu için “Obesity Surgery” dergisinin yaptığı açıklamada ameliyattan sonra hastalarda kilo artışı genelde; anatomik bozukluk, fizyolojik ve yeme davranış bozukluğuna bağlı olarak 4 faktörden dolayı etkilenmektedir.

Obezite Cerrahisi Sonrası Kilo Alma Nedenleri

Katı Sıvı Ayrımı Yapmamak: Tüp mide ameliyatı sonrasında ömür boyu uygulanacak kurallardan biri de katı sıvı ayrımına dikkat edilmesidir. Yemekten yarım saat öncesi ya da sonrasında sıvı almamaya dikkat etmek gerekir. Bunun nedeni midenin genişlemesinin önlenmesidir. Bu kurala dikkat eden hastalar yeterli besin ile protein alarak kas korumasını sağlamış olacaklardır.

Yüksek kalorili besinler küçük hacme sahip olsalar da kilo artışına sebep olur: Ameliyat sonrası sağlıklı beslenmeye önem vermek çok önemlidir. Kâse kadar kalan mideye protein içeren besinlerin doldurulması yerine tatlı, cips gibi yüksek kalorili besinler girdiğinde yenilen miktar eşit olsa bile bu yiyeceklerin daha kalorili ve düşük besin değerine sahip olması yönünden kilonuzun da artacağını bilmeniz gerekir. Kilonuzun kontrolü açısından sağlıksız yiyeceklerden uzak durmanızda yarar vardır.

Alkol Tüketimi: Obezite cerrahisi sonrası ilk 6 ay süre ile alkol yasaklanmıştır. Alkol tüketimi olan hastalar kilo vermede zorlanabilirler.  Kilo artışına neden olan alkolün kalori içermesidir. Alınan alkol miktarına bağlı olarak kilo alımı görülmektedir.

Mide Genişlemesi: Obezite cerrahisinde midenin %80 civarı alınmaktadır. Ufak porsiyonlarla doyabilirsiniz fakat katı sıvı beslenmeye dikkat etmediğinizde doysalar bile mide de genişleme olacağından yeme alışkanlığınızı sürdürebilirsiniz. Porsiyonlar büyüdükçe kilo almanızda bu durumda kaçınılmaz olur. Yapılan obezite cerrahisi sonrası geri kilo alımım olur mu? sorusunun cevabında yanıt evet olacaktır. Porsiyonlar büyüdükçe kalori alımınız artacağından obezite cerrahi sonrasında bu kurallara dikkat etmezseniz kilo alabilirsiniz.

Dışarıda yeme alışkanlığı: Dışarda yemek yiyenler evde yiyenlere göre daha fazla kilo almaktadırlar. Dışarıdaki yiyeceklerin yüksek kalorili ve yağlı olmasından dolayı kilo alımı yaşanmaktadır.

Ara öğünleri atlamak: Düzenli ara öğünlere dikkat edenler yağ yakma mekanizmasını aktif çalıştırdıklarından daha kolay kilo verebilirler. Bu öğünleri atlatanlar da yağ yakımı azalacağı için kilo vermede sıkıntı yaşayabilirler. Obezite cerrahisi olan hastalar 3-4 saatte bir beslenmek zorundadır. Böylelikle insülin dengesizliği yaşamayacak, metabolizmaları daha hızlı çalışacak ve kilo vermek daha kolaylaşacaktır.

Obezite Cerrahisi Sonrası

Kilo alma sebepleri diyetisyen ve doktor tarafından mutlaka belirlenmeli ve ona göre bir yol izlenmelidir. Hastanın uzman tarafından iyi bir şekilde dinlenmesi ve yapılan hatalar belirlenmelidir. Hataların tekrarlanmaması açısından doktor ve diyetisyen tarafından uygun olan çözüm yollarına başvurulmalıdır.

 

 

İlginizi Çekebilir !

Tüp Mide Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?   Elipse Balon, mideye yerleştirilen ve içi suyla dolu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir