Obezite Cerrahisi Sonrası Beslenme

Obezite Cerrahisi Sonrası Beslenme
Obezite Cerrahisi Sonrası Beslenme

Obezite Cerrahisi Sonrası Beslenme

Obezite cerrahisi sonrası beslenme operasyonun desteklenmesi ve beklenen sonuca kolay ve etkili şekilde ulaşmak için büyük önem taşımaktadır. Obezite cerrahisi ile mide hacmi küçülttüğünden dolayı uzman kontrolü altında yeni bir beslenme düzeni uygulanmakta olup, eski alışkanlıklar tamamen yok sayılmaktadır. Böylece mide zorlanmamakta, kontrollü şekilde kilo verme gerçekleşmektedir.

Cerrahi Operasyonun Ardından Gelişen Beslenme Süreci

Obezite cerrahisi sonrası beslenme operasyonun ardından hastanın kendine gelip müşahede altında kaldığı andan itibaren başlamaktadır. Hasta üzerinde operasyonun olumsuz etki oluşturup oluşturmadığı gözlemlenmesi ile başlayan süreçte;

  • Sıvı beslenme: hastalar ilk iki hafta sadece sıvı gıdalar ile beslenmektedir. Operasyon geçiren midenin zorlanıp risklerin oluşmaması için kesinlikle katı gıda tüketilmemelidir.
  • Püre beslenme: Hasta iki haftanın sonunda kademeli olarak püre haline getirilmiş, çatal ile ezilmiş gıdaların tüketimine başlamaktadır. Püre dönemi uzmanların öngördüğü şekilde operasyonun ikinci ile dördüncü haftaları arasından uygulanmaktadır.
  • Katı beslenme: Diğer süreçleri sorunsuz şekilde atlatan hasta diyet uzmanların düzenlemiş olduğu listeye göre katı gıda ile beslenmeye geçmektedir. Hastaların katı beslenme döneminde uygulayacağı diyet programına ömür boyu uymaları gerekmektedir.

Obezite cerrahisi sonrası beslenme aşamalarının doğru şekilde geçirilmesi ve maksimum faydanın elde edilmesi için uzmanların periyodik kontrollerinin aksatılmaması gerekmektedir.

Obezite Cerrahi Sonrası Mide Durumu

Obezite cerrahisi sonrası beslenme konusundan ana amaç mide eski haline gelmesinin önlenmesi ve mide ile ilgili yeni sorunların ortaya çıkmasının engellenmesidir. Yeni şekline kavuşmuş olan mide daha hızlı doyum noktasına ulaşacağından dolayı kilolar kısa süre içerisinde verilmektedir. Sağlıklı bir şekilde kilo verme süreci gerçekleştiğinden dolayı kilo verme sonucunda ortaya çıkabilecek yeni hastalıkların önüne geçilmektedir.

Obezite cerrahisi sonrası beslenme ile ilgili olarak midenin yeni hacmine uygun olarak yapılan beslenme ile birlikte hastalarda obezite sonucunda ortaya çıkan yüksek tansiyon, tip 2 diyabet, uyku apnesi ve yüksek kolesterol gibi rahatsızlıklarda ortadan kalkmaktadır. Daha sağlık bir yaşam seviyesine ulaşılmaktadır. Ayrıca beslenmenin düzenli ve kontrollü şekilde yapılması ile birlikte eski kiloların yeniden alınması engellenmekte olup son gelinen kilonun muhafazası sağlanmaktadır.

 

İlginizi Çekebilir !

Tüp Mide Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?   Elipse Balon, mideye yerleştirilen ve içi suyla dolu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir