Obezite Cerrahisi Riskli Midir?

Obezite Cerrahisi Riskli Midir?

Obezite cerrahisi riskli midir? Obezite cerrahisi bir diğer adıyla tüp mide ameliyatı olarak bilinir. Bu ameliyat sonucunda midenin yaklaşık olarak %75 ile %80’lik kısmı çıkarılır. Amerika Birleşik Devletleri’nde günümüzde en çok uygulanan cerrahi prosedürler arasında bulunur. Amerika Birleşik Devletleri’nde oldukça fazla uygulanmasının sebebi obezite sorununa bağlıdır.

Obezite cerrahisi riskli midir? Bu ameliyat günümüzde kişilerin hayatlarına köklü bir değişik getirmekle beraber yeni bir yaşam alanına kavuşmalarını sağlıyor. Bir yıllık süre içinde kişiler yaklaşık olarak %50 ile %65 oranında kilo kaybı yaşar. Obezite cerrahisinin risk oranı incelendiğinde kişilerin hayati tehlikesi 300 hasta 1’dir. Bu risk hayatı risk oranını ifade eder. Yüzdelik olarak ise bu oran %0,2 ile %0,5 arasında değişir.

Obezite Cerrahisinde Kullanılan Ameliyat Çeşitleri Nelerdir?

Obezite cerrahisi riskli midir? Obezite cerrahisinde günümüzde kullanılan birçok ameliyat çeşidi vardır. Gelişmiş teknolojiyle beraber bu ameliyatlar günümüzde teknolojik yöntemlerle yapılmaktadır. Ameliyat çeşitleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Mide Balonu
  • Tüp Mide
  • Gastrik By-Pass
  • Duodenal Switch
  • Mini Gastrik By-Pass

Bu ameliyatlar arasında günümüzde en çok tercih edilen işlem çeşidi, mide balonu ve tüp mide ameliyatı olarak ön plana çıkmaktadır. Tüp mide ameliyatının ve mide balonu uygulamasının başarı oranı günümüzde %90’nın üzerindedir. Ameliyat öncesi kişinin bütün sağlık durumu uzman doktorlar tarafından detaylıca değerlendirilir.  Aynı zamanda bu süreçte birçok laboratuvar testi yapılır.

Obezite Ameliyatı Kim Tarafından Gerçekleştirilir?

Obezite ameliyatları günümüzde genel cerrahi alanında hizmetler sunan uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilir.

Obezite Ameliyatı Kaç Kiloda Olur?

Hastanın bu süreçte beden kitle indeksinin 40 kg/m2’nin üzerinde olması durumunda obezite ameliyatları gerçekleştirilir. Ortalama olarak 35-40 kg/m2’nin arasında beden kitle indeksinin olması gerekir.

Obezite Öldürür Mü?

Obezite sahibi olan bireyler normal bireylere göre 8 ile 10 yıl daha erken öldüğü uzmanlar tarafından açıklanmıştır.

Obezite Ameliyatı Kaç Saat Sürüyor?

Obezite ameliyatları ortalama olarak günümüzde yaklaşık 1,5 saat sürmektedir. Fakat bazı ameliyatlar günümüzde 1 saat sürebiliyor. Bu durum hastanın durumuna bağlı olarak şekillenebilir.

İlginizi Çekebilir !

Her Kilolu Obez midir?

Obezite ameliyatı hangi tetkiklerle ve ne kadar sürede yapılmaktadır?

Obezite ameliyatı hangi tetkiklerle ve ne kadar sürede yapılmaktadır?   Obezite ameliyatı öncesi yapılan tetkikler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir