Obezite Cerrahisi Öncesi Preoperatif Tarama

Obezite Cerrahisi Öncesi Preoperatif Tarama

Obezite cerrahisi öncesi preoperatif tarama  öncesi kişiye hekim kontrolünde tetkikler yapılır. Tetkik sonuçları eğer ki ameliyat olmak için uygunsa hemen tedaviye başlanılır. Yapılacak cerrahi tedavinin etkili olup olmayacağı yönünde bilgi verici olacaktır.  Cerrah tarafından tam kapsamlı olacak şekilde fiziksel bir muayene yapılır. Hastada herhangi bir şekilde aktif olarak gelişen tıbbi bir sorunun varlığı veya yokluğu incelenir. Hasta günlük yaşamı içerisinde düzenli olarak kullanmış olduğu ilaçları hekime gösterir. Hekim kontrol ile tedaviye başlamaya karar verebilir.

Obezite Cerrahisi Öncesi Yapılan Preoperatif Tarama Yönteminin Önemi

Obezite olan bir insanın yaşamı risk altındadır. Çünkü genel vücut yapısında biriken yağlara bağlı olarak hasta kalp damar tıkanıklığı veya normal bir damar tıkanıklığı yaşama durumuna sahiptir. Bu nedenle muayene soncunda obezite olduğuna karar verilen bir kişi tarama yöntemlerine tabi tutulur. Hastanın geçmiş yaşam öyküsünde alerjik reaksiyon durumları varsa kontrol edilir. Bu duruma yönelik ekstra ilaçlar yazılabilir. Obezite cerrahisi öncesi preoperatif tarama  tedavi taramalarında yapılan incelemeler  tedavinin  gidişatı hakkında genel bilgi verici oluyor.

 Obezite Cerrahisi Tarama Sırasında Yapılan Testler Nelerdir?

Obezite cerrahisi, hastanın yaşadığı semptomluk durumları daha yakından tanımak için testler yapar. Bunlar; tam kan sayımları, safra kesesinin ayrıntılı ultrason görüntüsü, kimya paneli, idrar tahlilleri şeklinde sıralanabilir. Yapılan tetkik sonuçları hastanın iyi bir durumda olduğunu gösteriyor ise cerrahi işlem uygulanabilir. Eğer ki hasta cerrahi işleme uygun değilse hasta için başka tedavi şekilleri uygulanabilir. Obezite cerrahisi öncesi isteyen kimya paneli içerisinde tam olarak 20 adet tam kan sayımı yapılıyor. Bu nedenle en önemli testler arasında yer alıyor. Testin güvenilir olması tedavinin yöntemini en kolay bir düzende belirliyor.

Obezite Cerrahisi Tarama Testlerinin Genişliği

Obezite cerrahisi, tarama işlemini yaparken hastanın hayati fonksiyonlarına gereken önemi verir. Bu nedenle hastaya genel olarak yapılan tam kan sayımlarının dışında farklı testler de uygular. Bu testler; göğüs röntgenleri, uyku apnesinin değerlendirilmesi, pulmoner fonksiyonel testler, gl değerlendirmeleri, kardiyolojik değerlendirmeler şeklinde sıralanabilir. Psikiyatrik değerlendirme içerisinde hastanın genel ruh sağlığının ameliyat olmaya uygun olup olmadığına bakılır. Uzman doktor kontrolünde obezite cerrahisi başarılı bir şekilde tamamlanır. Obezite cerrahisi öncesi preoperatif tarama yaptırılmalıdır.

 

İlginizi Çekebilir !

Her Kilolu Obez midir?

Obezite ameliyatı hangi tetkiklerle ve ne kadar sürede yapılmaktadır?

Obezite ameliyatı hangi tetkiklerle ve ne kadar sürede yapılmaktadır?   Obezite ameliyatı öncesi yapılan tetkikler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir