Obezite Cerrahisi Nedir?

Obezite Cerrahisi Nedir?
Obezite Cerrahisi Nedir?

Obezite Cerrahisi Nedir?

Obezite cerrahisi nedir? Cevabı, obezite hastalarının sağlıklı şekilde kilo vermesini sağlamak amacı ile sindirim sistemlerinin üzerine cerrahi operasyonların yapılması işlemidir. Farklı hastalıkların tedavisini başarısızlıkla sonuçlandıran, çeşitli hastalıklara neden olan obezite hastalığına vakit kaybedilmeden müdahale edilmelidir. Yerinde ve zamanında müdahale ile vücuttaki sistemleri işleyişi düzenlenmekte olup işlevlerini yerine getirmesini sağlanır.

Obezite Cerrahisi Kimlere Uygulanmaktadır?

Obezite cerrahisi nedir? Sorusu ardından bu operasyonun kimlere uygulanacağı sorusu gelmektedir. İlk olarak cerrahi müdahale doktorların uygun gördüğü kişilere yapılmaktadır. Bunun ilk şart obezite tablosunda morbid veya süper obezite aralığında olmasıdır. Ayrıca beslenme alışkanlıklarının kilo vermesine yardımcı olmayan kişilere de doktorlar tarafında uygun görülmesi takdirde uygulanmaktadır.  Genel olarak cerrahi müdahalenin uygulanacağı kişiler;

  • 18 ile 56 yaş aralığında bulunanlar,
  • Ölçülen beden kitle indeksinin 40 ve üzerinde bir değer çıkanlar,
  • Obezite sonucu olarak, diyabet, kalp, uyku apnesi vb. sorunlu hastalığa yakalanmış olanlar,
  • Hormonlarının işleyişinde herhangi bir sorun bulunmayanlar,
  • Uyuşturucu madde ve alkol bağımlılığı bulunmayanlar,
  • 5 yıl içerisinde başarısız bir obezite tedavisi görmüş olmayanlardır.

Obezite cerrahisi nedir? ile ilgili olarak kriterlerin dışında bulunan kişilere hastalığın tedavisi uygulanması başarısızı sonuçlar doğurmaktadır. Hatta başka hastalıklara neden olabilir ve ölüm ile sonuçlanabilir.

Tedavinin Uygulanması

Obezite cerrahisi nedir? Sonucu olarak uygulanan tedavinin olumlu etki yaratması için titiz davranılması gerekmektedir. Cerrahi müdahale geçiren kişinin kalıcı çözüme ulaşması için önemli operasyondan çıktığının bilincinde olarak düzenli beslenme alışkanlığına ve egzersiz uygulamalarına devam etmesi gerekmektedir. Hızla kilo vermeye sağlayan cerrahi müdahale sonrasında aşırı zayıflamanın getireceği olumsuzluklar göz önüne alınarak sürekli kilo kontrolü yapılmalıdır. Herhangi bir küçük sorun karşısında bile doktordan yardım istenmelidir.

Obezite cerrahisi nedir? Kapsamında uygulanan iki müdahale bulunmaktadır. Bunlar;

  • Tüketilecek besin miktarının azaltılması içim mide küçültme ameliyatı,
  • Besin emilimini azaltmak için bağırsaklara yapılan ameliyattır.

Bu müdahaleleri kişini vücut sistemlerinin reaksiyonu gözlemlenerek ve gerekli tetkikler yapılarak belirlenmektedir. Bu müdahaleler genel olarak başarılı şekilde sonuçlanmaktadır. Ancak herhangi bir sorun yaşanması yeni bir cerrahi müdahaleyi gerekli kılabilir. Bu durumda kesinlikle doktor tavsiyesi dikkate alınmaktadır.

İlginizi Çekebilir !

Tüp Mide Ameliyatının Riskleri Nedir?

Tüp Mide Ameliyatının Riskleri Nedir?

Tüp Mide Ameliyatının Riskleri Nedir? Tüp mide ameliyatının riskleri nedir? Sorusu, obezite ile mücadele etmek …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir