Obezite Cerrahisi Ne Kadar Başarılıdır?

Obezite Cerrahisi Ne Kadar Başarılıdır?

Obezite, vücutta aşırı miktarda yağ birikmesi sonucu oluşan ve kilo fazlalığı ile kendini gösteren bir hastalıktır. Diyabet, kalp hastalıkları, hipertansiyon, uyku apnesi gibi pek çok ciddi rahatsızlığa yol açabilir. Tedavisinde, diyet ve egzersiz gibi yaşam tarzı değişiklikleri önemli bir rol oynar. Ancak bazı durumlarda, bu yöntemler yeterli olmayabilir.

Obezite Cerrahisi Nedir?

Obezite cerrahisi, mide ve bağırsakların cerrahi olarak küçültülmesi veya değiştirilmesi işlemidir. Böylelikle hastanın yediği gıda miktarı azalır, besinlerin emilimi kısıtlanır ve hastanın kilo vermesi sağlanır. Obezite cerrahisi, genellikle vücut kitle indeksi (VKİ) 40’ın üzerinde olan veya VKİ 35-40 arasında olup da obeziteye bağlı sağlık sorunları olan hastalara uygulanır.

Obezite Cerrahisi Teknikleri Nelerdir?

Obezite cerrahisi ne kadar başarılıdır konusu hastalarda uygulanacak tekniklere bağlıdır.

Mide küçültme ameliyatı: Midenin büyük bir kısmı çıkarılır ve kalan kısım küçük bir tüp şeklinde bırakılır. Bu sayede hastanın yediği gıda miktarı azalır ve daha çabuk doyması sağlanır.

Mide balonu: Mideye endoskopik olarak yerleştirilen ve şişirilen bir balondur. Balon midenin hacmini doldurur ve hastanın daha az yemesini sağlar. Genellikle 6 ay sonra çıkarılır.

Mide kelepçesi: Midenin üst kısmına yerleştirilen ve ayarlanabilen bir halkadır. Halka midenin girişini daraltır ve hastanın daha az yemesini sağlar. Halka gerektiğinde sıkıştırılır veya gevşetilir.

Gastrik bypass: Midenin küçük bir kısmı ile ince bağırsağın alt kısımları birbirine bağlanır. Böylece gıdaların büyük bir kısmı sindirilmeden atılır ve besinlerin emilimi azalır.

Obezite cerrahisi ne kadar başarılıdır denilince öncelikle hasta ve kullanılan teknik eşleşmesine bakılması gerekir.

Obezite Cerrahisi Ne Kadar Başarılıdır?

Araştırmalar, obezite cerrahisi geçiren hastaların ortalama olarak vücut ağırlıklarının %50-70’ini kaybettiklerini göstermektedir. Ayrıca obeziteye bağlı sağlık sorunlarının iyileşmesine veya ortadan kalkmasına da katkıda bulunur. Obezite cerrahisi geçiren hastaların çoğunda diyabet veya hipertansiyon kontrol altına alınmış veya tamamen iyileşmiştir. Ancak obezite cerrahisi ne kadar başarılıdır konusunda tam bir cevap almak için bu yöntemde uzman bir doktor görüşü almak da önemlidir.

 

 

 

İlginizi Çekebilir !

Her Kilolu Obez midir?

Obezite ameliyatı hangi tetkiklerle ve ne kadar sürede yapılmaktadır?

Obezite ameliyatı hangi tetkiklerle ve ne kadar sürede yapılmaktadır?   Obezite ameliyatı öncesi yapılan tetkikler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir