Obezite Cerrahi Sonrası Beslenme

Obezite Cerrahi Sonrası Beslenme
Obezite Cerrahi Sonrası Beslenme

Obezite Cerrahi Sonrası Beslenme

Obezite cerrahi sonrası beslenme, uygulanacak olan operasyonun daha başarılı olmasını, hastaların hızlı şekilde kilo vermesini ve sağlıklı yaşam koşullarının sunulması açısında büyük önem taşımaktadır. Beslenme alışkanlıklarının cerrahi işlem öncesi gibi devam etmesi eski kiloların yeniden gelmesine ve yeni rahatsızlıkların ortaya çıkmasına büyük oranda etki etmektedir. Sağlıksız bir yaşan standardının meydana gelmesine neden olmaktadır.

Obezite Operasyonu Uygulanan Kişilerin Beslenme Alışkanlıklarında Olması Gereken Değişimler

Obezite cerrahi sonrası beslenme, genel beslenme alışkanlıkların büyük oranda değişimini göstermektedir. Artık operasyon sonrasında keyfi beslenme yerine doktor kontrolünde uygulanacak diyet üzerinde beslenme alışkanlığı uygulanmalıdır. Bunun haricinde operasyondan çıkan hasta;

  • Gün içerisinde öğün miktarını 5’ e çıkartarak, öğün içindeki porsiyon miktarını azaltmalıdır.
  • Öğünlerde bulunan her türlü yiyecek çok fazla çiğnenerek yutulmalıdır.
  • Bol miktarda su tüketilmeli; ancak yemek esnasında sıvı ihtiyacını karşılamak için su içilmemeli, hatta su yemekten dakikalar önce içilmelidir.
  • Aşırı şeker içeren kurabiye, tatlı ve kek gibi besinlerde ve içerisinde glikoz gibi yapay madde bulunan gıdalardan kesinlikle uzak durulmalıdır.
  • Obezite cerrahi sonrasında beslenme kapsamında doğal olmayan asitler ile üretilmiş olan gazlı içeceklerin her türlüsünden uzak durulmalıdır.
  • Vücudun ihtiyacının karşılanmadığı zamanlarda doktor onayı ile vitamin takviyesi alınmalıdır.
  • Hazır gıda, abur cubur ve içerisinden karbon hidrat bulunduran yiyeceklerden kesinlikle uzak durulmalıdır.

Böylelikle obezite cerrahi sonrası beslenme alışkanlıkların değişimi kilolardan kontrollü şekilde kurtulmayı sağlamaktadır. Kontrollü eritilen kiloların vücuda yeniden girmesi zor ve uzun bir süre almaktadır.

Beslenme Haricinde Yapılması Gerekenler

Obezite ile mücadele kapsamında yapılan operasyonun etkili ve uzun süreli olmasını sağlamak adına beslenmenin yanı sıra uyulması gereken belli şartlar bulunmaktadır. Obezite cerrahi sonrası beslenme konusunda olduğu gibi operasyonun sonrasında kiloların hızlı gitmesi için süreklilik arz eden egzersizler yapılmalıdır. Kilo kaybı ile meydana gelen sarkmaları önleyici etkisi bulunan egzersizler ayrıca vücut eklemlerinin çalışmasına yardımcı olarak daha sağlıklı bir yaşam imkanı sunmaktadır.

Obezite operasyonunun başarılı olma kriterinin ilk maddesi kişi azim ve uyumluluğudur. Bu nedenle cerrahi işlemin başından sonuna kadar geçen sürenin başarılı olması hastanın isteğine bağlıdır.

İlginizi Çekebilir !

Tüp Mide Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?   Elipse Balon, mideye yerleştirilen ve içi suyla dolu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir