Obezite Cerrahi Öncesi Psikolojik Değerlendirme

Obezite Cerrahi Öncesi Psikolojik Değerlendirme

Hayat şartlarının getirdiği olası hastalıkların başında obezite gelmektedir. Obezite günümüz hastalığıdır. Obezite hastalarının sayısı günden güne artması nedeniyle vakalarda çok fazla artış gözlemleniyor. Ayrıca fiziki durum yanında gerçekleşen tıbbi sorunları da beraberinde getirmektedir. Obezite cerrahi öncesi psikolojik değerlendirme, kilo verme ameliyatını olan hastalar için çok önemli bir yere sahiptir.

Obezite Cerrahi Öncesi Psikolojik Değerlendirme Ne İşe Yarar?

Obezite cerrahisine ihtiyacı olan kişiler daha öncesinden depresyon geçmişi bulunmaktadır. Bu yüzden depresyon ilaçları ya da bu konuda danışmanlık ve tedavi almış ihtimali bulunmaktadır. Bunun yanında ameliyat sonrasında, hastanın takip edilmesi büyük önem arz etmektedir. Obezite değerlendirmeleri için kişilik testi, ruh hali, ruhsal durum için anketler, psikolojik testler yapılmaktadır.  Aynı zamanda ortalama bir saat için de yüz yüze bir görüşmeler yapılmaktadır. Aile fertleri ve  yakın arkadaşlar da bu görüşmeye çağrılmaktadır.

Görüşmeler sırasında neden ameliyatta ihtiyaç duyduğunuz söylenerek hastanın anlatması beklenmektedir. Varsa psikolojik endişeler, tıbbi endişelerin olup olmadığı anlatılması istenmektedir. Geçmiş yeme alışkanlıkları neden olduğu araştırılmaktadır. Aktivite ve egzersiz durumu gibi birçok soruları sorarak görüşmelerde konuşulması ve sonuca bağlanması gerekmektedir. Obezite cerrahi öncesi psikolojik değerlendirme sonucunda hastaları iyi değerlendirmek gerekmektedir. Çünkü cerrahi sonrasında oluşabilecek durumların önüne geçilmesi gerekmektedir.

Obezite Cerrahi Öncesi Psikolojik Değerlendirme Hizmeti

Psikolojik değerlendirme sırasından sonra ameliyat sonucunu etkileyebilecek duygu sorunları dikkat çekerek araştırılmasıdır. Kısacası duygusal psikiyatrik ve bilişsel sorunlar araştırılması gerekir. Bunun için klinik görüşmeler birebir yüz yüze olması gerekmektedir. Ayrıca psikolojik testler yapılmaktadır. Psikolojik testler ve klinik bulgular için birden fazla seans gerekmektedir. Cerrahiden önce hasta ara hatırlatılmalıdır. Hastalık öyküsü bulunan obezite hastaları ve bulunmayanlar arasında kilo kaybı bakımından farklılık göstermektedir.

Hasta ameliyat öncesi depresif durumların obezite korkusu kısa vadeli de olsa ameliyat sonrasında oluşabilecek durumların önüne geçilmesi gereklidir. Hayat standartların yaşantısından sonra hastaların geçmişleri doktor tarafından bilinmesi gerekmektedir. Obezite hastası doktor ile birebir görüşerek kendini anlatmasına müsemma göstermelidir. Obezite cerahi öncesi psikolojik değerlendirme yapılması hasta için çok iyi gelecektir.

 

İlginizi Çekebilir !

Her Kilolu Obez midir?

Obezite ameliyatı hangi tetkiklerle ve ne kadar sürede yapılmaktadır?

Obezite ameliyatı hangi tetkiklerle ve ne kadar sürede yapılmaktadır?   Obezite ameliyatı öncesi yapılan tetkikler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir