Obezite Ameliyatı Sonrası Nasıl Beslenmeliyim

Obezite Ameliyatı Sonrası Nasıl Beslenmeliyim
Obezite Ameliyatı Sonrası Nasıl Beslenmeliyim

Obezite Ameliyatı Sonrası Nasıl Beslenmeliyim

Obezite ameliyatı sonrası nasıl beslenmeliyim obezite tüm dünyada olduğu gibi ülkemizin de çok önemli bir sağlık sorunudur. Vücut kitle indeksi 40’ın üstünde olan hastalara yoğun bir şekilde tüp mide ameliyatı uygulanmaktadır. Tüp mide ameliyatı sayesinde mide küçülerek, mide hacmini küçülterek çok daha küçük bir mide ile kişiler sağlıklı bir şekilde hayatını idame ettirmektedir. Bundan çok daha önemlisi tüp mide ameliyatı mideyi küçültmesinin yanı sıra çok daha önemli bir fonksiyonu iştahı kontrol eden grilin adı verilen hormonun %90’ı mideden salgılanmaktadır.

Obezite ameliyatı sonrası nasıl beslenmeliyim, obezite ameliyatında mide tüp haline dönüştürüldüğünde çıkarılan kısım ile bu hormonun %90’nın salgılandığı kısmı vücuttan uzaklaştırılır. Dolayısıyla bu ameliyattan sonra kişiler çok daha az oranda acıkırlar. Az porsiyonla da doyabilirler. Yani obezite ameliyatı sonrasında az miktarda yemek yiyerek uzun süre tok kalabilirsiniz.

Obezite Ameliyatı Sonrasında Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Obezite ameliyatı sonrası nasıl beslenmeliyim ameliyat sonrasında açlık hissi çok fazla olmayacağı için protein ağırlıklı olarak beslenmekte fayda vardır. Bu sayede vücutta sarkma ve kas kayıpları yaşanmaz. Yüksek proteinli ürün tercih ederek protein alımınızı sağlıklı ve yeterli dengede tutarak sürece daha kısa sürede uyum sağlayabilirsiniz. Yüksek proteinli ürün kullanımı obezite ameliyatı olmayan kişilerde de oldukça fazla yarar sağladığı gibi ameliyat olan kişilerde de oldukça yarar sağlar.

Obezite Ameliyatı Sonrasında 3 Yıl Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Obezite ameliyatı sonrası nasıl beslenmeliyim obezite ameliyatından 3 yıl sonra vücudun diğer bölgelerinden iştah hormonu sağlanmaktadır. Bu hormonun salgılanmasının ardından kişi yeniden eski iştahlı haline dönmemelidir. Bu sürece girildiğinde hemen kontrol altına alınmalıdır. Yani obezite ameliyatı olduktan sonra doğru beslenme alışkanlığı yaşam tarzımız olmalıdır. Bu sayede az miktarla da doyularak kişi tatmin olur. Hastalar düzenli kontrollere giderek bu süreci kontrol altına alabilirler.

Obezite ameliyatı sonrası nasıl beslenmeliyim özellikle yüksek proteinli ürün kullanarak açlık hormonu yeniden salgılanmaya başlasa bile proteinli ürünler ile kilonuzu denge de tutabilirsiniz. Düzenli ve sürekli yüksek proteinli ürün kullanmak obezite ameliyatı sonrasında size destek olacaktır.

İlginizi Çekebilir !

Bariatrik Cerrahi Sonrasında Kilo Problemi Bitiyor mu?

Bariatrik Cerrahi Sonrasında Kilo Problemi Bitiyor mu? Bariatrik cerrahi sonrasında kilo problemi bitiyor mu? Sorusu, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir