Obezite ameliyatı için kriterler nelerdir?

Obezite ameliyatı için kriterler nelerdir?

 

Obezite ameliyatı için kriterler, hastanın durumu ve ameliyatın potansiyel faydaları ve riskleri göz önünde bulundurularak belirlenir. Genel olarak, obezite ameliyatı düşünülen bireylerde aşağıdaki kriterler göz önünde bulundurulur:

 

Bücut Kütle İndeksi (BKİ): Obezite ameliyatı düşünülen hastalar genellikle BKİ 40 veya üzerinde olan veya BKİ 35-40 arasında olan ve obezite ile ilişkili sağlık sorunları (diyabet, yüksek tansiyon gibi) olan hastalardır.

 

Başarısız Kilo Verme Denemeleri: Hastanın obeziteyi kontrol etmek için diyet, egzersiz veya diğer kilo verme yöntemlerini en az 2 yıl denemesi ve başarısız olması gerekmektedir.

 

Sağlık Durumu: Hastanın obeziteye bağlı olarak ciddi sağlık sorunları varsa (diyabet, kalp hastalığı, uyku apnesi gibi) obezite ameliyatı düşünülebilir.

 

Psikolojik Durum: Hastanın obezite ameliyatı sonrası gereken yaşam tarzı değişikliklerini kabul edebilecek ve takip edebilecek psikolojik uyumu olması önemlidir. Ayrıca obeziteye bağlı psikolojik sorunların da ele alınması gerekebilir.

 

Ameliyatın Riskleri ve Faydaları: Obezite ameliyatlarının riskleri ve faydaları dikkate alınmalıdır. Bu, hastanın cerrahiye bağlı potansiyel riskleri ve ameliyat sonrası yaşam kalitesindeki potansiyel iyileşmeyi içerir.

 

Her hasta farklıdır ve obezite ameliyatı için kriterler, bireysel değerlendirmeler ve sağlık ekibinin tavsiyeleri temelinde belirlenir. Bu nedenle, obezite ameliyatı düşündüğünüzde, sağlık uzmanınızla görüşmek ve size özgü durumunuza yönelik en uygun tedavi planını belirlemek önemlidir.

İlginizi Çekebilir !

Her Kilolu Obez midir?

Obezite ameliyatı hangi tetkiklerle ve ne kadar sürede yapılmaktadır?

Obezite ameliyatı hangi tetkiklerle ve ne kadar sürede yapılmaktadır?   Obezite ameliyatı öncesi yapılan tetkikler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir