Ne Zaman Tüp Mide Ameliyatı Olunmalıdır?

Ne Zaman Tüp Mide Ameliyatı Olunmalıdır?

Fazla kilolarından şikâyetçi olan çoğu kişi, zayıflamak için çeşitli yöntemler araştırmakta ve pek çok farklı yola başvurmaktadır. Zayıflamak isteyen kişilerin karşılaştıkları ilk seçeneklerden biri olan mide küçültme operasyonları, ideal kilosunda olmayan herkese uygulanabilecek basit işlemler değildir.

Tüp mide ameliyatı günümüzde obezite cerrahisi alanında sıkça uygulanan işlemler arasında yer alsa da fazla kilolarından şikâyetçi olan ve fit bir görünüme kavuşmak isteyen herkese uygulanamaz. Kişinin tüp mide ameliyatına alınabilmesi için morbid obez sınıfında olması gerekir. Obezite nedeniyle hipertansiyon, kolesterol ve diyabet gibi ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalınması halinde obez sınıfına giren bireyler de tüp mide ameliyatına uygun görülebilir.

Tüp mide ameliyatı sonrasında hastaya büyük sorumluluk düşmektedir. Beslenmesine ve yaşam alışkanlıklarına dikkat etmeyen bireylerin ameliyat sonrasında kalıcı ve gözle görülür değişim yaşaması mümkün değildir. Bu nedenle tüp mide ameliyatı sağlıklı beslenme ve yaşam sürecine geçişte atılan ilk ve önemli bir adım olarak nitelendirilmelidir.

Tüp mide ameliyatı sonrasında hastanın doktoruyla birlikte bir beslenme uzmanı ve psikolog tarafından takip edilmesi önerilmektedir. Hastanın yeni yaşam alışkanlıkları kazanmaya çalıştığı bu dönemde uzman yardımı alması, sürecin daha sağlıklı ve hızlı şekilde ilerlemesine yardımcı olacaktır.

Tüp mide operasyonu sonrasında hastanın beslenme alışkanlıklarını önemli ölçüde düzenlemesi ve kalorisi düşük protein açısından zengin gıdalar tüketmeyi alışkanlık haline getirmesi gerekir. Hasta ekmek, makarna, kızartma gibi zararlı yiyeceklerden tamamen uzak durmalı ve besin değeri yüksek gıdalar tüketmelidir.

Hasta, doktorunun egzersize başlamak için uygun gördüğü kiloya ulaştığında düzenli olarak spor yapmaya başlamalıdır. Kişinin ilk dönemlerde sadece yürüyüş yapması önerilirken ilerleyen dönemlerde vücut ağırlığının azalmasıyla birlikte düzenli olarak spor yapması önerilmektedir.

Tüp mide ameliyatı olan hastalar, operasyondan kısa bir süre sonra egzersize başlamamalıdır. Fazla kilolar tüm organlarda olduğu gibi akciğerler üzerinde de baskıya neden olmaktadır. Bu nedenle tüp mide ameliyatı sonrasında belli bir kilo kaybı yaşanana kadar hasta egzersiz yapmaya başlamamalıdır.

 

İlginizi Çekebilir !

Mide balonu yan etkileri

Mide balonu yan etkileri   Mide balonları, kilo kaybı sürecinde yardımcı olabilecek bir tedavi seçeneği …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir