Mide Küçültme Cerrahisi

Mide Küçültme Cerrahisi
Mide Küçültme Cerrahisi

Mide Küçültme Cerrahisi

Obezite hastasına uygulanan en yaygın cerrahi girişim tüp mide ameliyatıdır, en tercih edilen “mide küçültme” ameliyatıdır. Mide küçültme ameliyatı, şişmanlık diğer adıyla obezite sorunu yaşayan hastaların bir çok egzersiz, diyet ve ilaç tedavisine rağmen istediği sonuç alınamadığında doktor tarafından önerilen en sağlıklı ve kesin olan bu yöntemle uygulanan cerrahi işlemle sorun  çözülür. Mide küçültme ameliyatı adından da anlaşılacağı gibi midenin yaklaşık %80’lik kısmının cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Mide küçültme cerrahisi  obezite hastaların sağlığına en hızlı şekilde kavuştuğu bir yol olarak bilinir.

Mide Küçültme Cerrahisi Sonrası Hasta İçin Nasıldır?

Obezite hastası artık kendince karar verip mide küçültme ameliyatı olmuştur ve ameliyat sonrası ilk 6-8 saat hafif ve orta şiddette ağrı gözlemlenmesi normaldir. Artık ömür boyu vitamin ve mineral kullanmak zorunda değildir, endoskopik şansının kaybedilmemesi, istediği en ideal kiloya hızlı bir şekilde inme şansının son derece yüksek olması nedeniyle en çok tercih edilen yöntemdir.

Bu mide ameliyatının diğer bir faydası ise iyileşme zamanını çok çabuk hızlandırıp, taburculuk süresini kısaltıp ve kısa süre sonra hasta normal yaşama hemen geri dönülmesini sağlamaktadır. Ameliyattan olduktan sonra hızlı bir şekilde ilk aylardan itibaren kilo vermeyle birlikte yeni hayatınıza ilk adımınızı atarsınız. Ameliyattan hemen sonra hastalar yeni bir hayata adım atmanın keyfini çıkarmaya başlar.  Sağlıklı beslenen ve düzenli bir şekilde egzersizlerini yapan hastalarda 1 yıl içerisinde en az  %65-80 oranında kilo kaybı sağlayabilir.Mide Küçültme Cerrahisi size yeni bir hayata başlamanızdaki ilk adımı sağlar. Mide küçültme ameliyatı kapalı yöntemle yapıldığı için sadece karın bölgesinde çok ufak kesi izleri kalır. Bu çizgiler de bir kaç ay sonra  tamamen görünmez hale gelir.

Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Kişiye göre özel bir program oluşturulsa da tüp mide ameliyatı sonrası beslenmede temel olarak uyulması gereken kurallar vardır. Protein hasta için bundan sonra beslenmesinde  en önemli besin maddesi olacak. Hiçbir öğünü atlamadan düzenli bir şekilde  büyük bir  özen gösterecek.  Günde en az 3 ana öğün tüketecektir.  Mide küçültme cerrahisi yeni ve sağlıklı fit bir görünüşe ve yaşama açılıyor.

İlginizi Çekebilir !

Yüksek Proteinli Ürün Kullanımı

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?   Obezite ameliyatı sonrası günlük protein ihtiyacı, ameliyat türüne ve …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir