Mide Küçültme Ameliyatları Sağlıklı mı?

Mide Küçültme Ameliyatları Sağlıklı mı?

Mide küçültme operasyonları hakkında en sık sorulan sorulardan biri de “mide küçültme ameliyatları sağlıklı mı?” sorusudur. Mide küçültme ameliyatları, obezite hastası bireylerin fazla kilolarından kurtulması için ve sağlığına kavuşması için yapılır. Tüm cerrahi operasyonlarda olduğu gibi mide küçültme operasyonlarından sonra da komplikasyon gelişme olasılığı vardır. Ancak ameliyat sonrasında komplikasyon gelişme olasılığı oldukça düşükken ameliyat sonrasında zayıflama ihtimali oldukça yüksektir. Bu nedenle kişinin sağlığına kavuşmasını sağlayan bu operasyonlar, sağlıklı olarak kabul edilmektedir.

Mide küçültme operasyonları sonrasında başarı elde edilip edilemeyeceği kişinin çabasına ve azmine bağlıdır. Kişi hangi mide küçültme ameliyatını yaptırmış olursa olsun muhakkak operasyondan sonra beslenmesine ve yaşam şekline dikkat etmelidir. İşlem sonrasında beslenme düzenine dikkat etmeyen ve sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirmeyen kişiler, ideal kilolarını ulaşamayabilir ve hatta uzun vadede kaybettiği kiloları bile geri alabilir.

Mide küçültme ameliyatları obezite hastalarının sağlıklarına kavuşmalarında basamak görevi görmektedir. Obezite hastası kişi, fazla kilolarından ve fazla kilo nedeniyle karşı karşıya kaldığı diyabet, hipertansiyon ve kolesterol gibi ciddi sağlık sorunlarından kurtulmak için mide küçültme operasyonlarına başvurmaktadır.

Mide küçültme operasyonlarının ne zaman yapılması gerektiğine karar verecek kişi doktordur. Genellikle obezite hastalarına önce diyet listeleri verilir ve hastalar yaklaşık 6 ay boyunca psikolog ve diyetisyen gözetimi altında takip edilir. Diyet listeleri işe yaramadığında ve hasta 6 ayın sonunda kilo veremediğinde başvurulacak yöntem mide küçültme ameliyatlarıdır. Bu noktada yapılacak ameliyata olabilecek en kısa süre içinde karar verilmeli ve hasta bir an önce ameliyata alınmalıdır. Çünkü  obezite her geçen gün hastanın yaşam süresini biraz daha azaltmakta ve her saniye ciddi sağlık sorunlarına zemin hazırlamaktadır.

Obeziteden kurtulmak için yapılan mide küçültme ameliyatları, kişinin sağlığına kavuşmasını sağladığı için faydalı olarak görülmektedir. Ancak nadiren de olsa mide küçültme operasyonlarından sonra komplikasyon gelişebilmektedir. Komplikasyon gelişme olasılığı düşük olsa bile olası komplikasyonlar hayati tehlike taşıdığından dolayı hasta operasyon sonrasındaki ilk günlerde hastanede doktor kontrolü altında tutulmalıdır.

İlginizi Çekebilir !

Yüksek Proteinli Ürün Kullanımı

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?   Obezite ameliyatı sonrası günlük protein ihtiyacı, ameliyat türüne ve …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir