Mide Küçültme Ameliyatının Hazırlık Devresi

Mide Küçültme Ameliyatının Hazırlık Devresi
Mide Küçültme Ameliyatının Hazırlık Devresi

Mide Küçültme Ameliyatının Hazırlık Devresi

Mide küçültme ameliyatı olmadan önce bir takım belirlenmiş hazırlık evresinden geçmenizde yarar var. Mide küçültme ameliyatının hazırlık devresi için en önemli koşul beslenmedir. Ameliyattan yaklaşık 10 gün öncesine kadar bir beslenme programı uygulanarak kişi bu sürece hazırlanmaya çalışır. Bu süreçte yüksek kalorili besinlerden de uzak durulur. Ayrıca ameliyat öncesi en az 8 saatlik bir uykuya da ihtiyaç duyulur. Ameliyat öncesi kişinin bir ön görüşme şeklinde doktoru ile görüşmesinde de yarar vardır.

Ameliyat öncesi yine en az 2 ay öncesini kapsayacak şekilde kişinin sigara ve alkol içmemesi de önemlidir. Kişi bu süreç içinde bir psikologtan da yardım alabilir. Çünkü bu süreçte kimi insanlar stres ve kaygı yaşamaktadır. Bunun için uzman bir psikologtan destek almak her zaman fayda sağlar.

Hazırlık Evresinin Diğer Önemli Unsurları

Mide küçültme ameliyatının hazırlık devresi içinde testler de ayrı bir yere sahiptir. Kişi bu süre zarfında kan ve idrar testinden geçer. Ayrıca kalp, akciğer, endokrin ve diğer muayeneler de bu süreç içinde yapılır. Testlerden herhangi olumsuz bir durum çıkması halinde operasyona son verilir. Bu yüzden testler bu süreçte önem taşır. Ayrıca bu süreçte mutlaka yapılması gereken diğer önemli uygulama ise endoskopidir. Endoskopi cerrah tarafından mutlaka hastaya uygulanır. En belirleyici sonucu da endoskopi verir. Bununla birlikte üst batın trasonografisi de ameliyat öncesi deneyimli radyologlardan tarafından yapılır.

Ameliyat öncesi yapılan diğer önemli muayene ise kolonoskopidir. Bu durum 40 yaş üstü hastalara uygulanır. Diğer muayene ve inceleme ise mamografidir. Bu da 35 yaş üstü kadınlara uygulanan bir işlemi kapsar. Tüm bu süreçler ameliyat öncesi mutlaka gerçekleştirilir. Mide küçültme ameliyatının hazırlık devresi bu uygulamalar etrafında tamamlanarak operasyon işlemine başlanılır. Bu inceleme ve muayenelerden herhangi birinin yapılmaması kişi sağlığı için risk yaratabilir. Bu yüzden uzman doktorlarca bu süreçlere riayet edilerek en sağlıklı şekilde ameliyat işlemine geçilir. Sağlıklı bir ameliyat süreci geçirmek istiyorsanız siz de gerekli kontrolleri yaptırmaya özen gösterin.

İlginizi Çekebilir !

Obeziteye Önlemek İçin Hangi Yöntem Seçilmelidir

Sağlıklı Şekilde Zayıflamak İçin Ne Yapmalıyız?

Sağlıklı Şekilde Zayıflamak İçin Ne Yapmalıyız? Çoğu insan kısa süre içinde zayıflamak ve fazla kilolarından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir