Mide Küçültme Ameliyatından Sonra Şişmanlar Mıyım?

Mide Küçültme Ameliyatından Sonra Şişmanlar Mıyım?
Mide Küçültme Ameliyatından Sonra Şişmanlar Mıyım?

Mide Küçültme Ameliyatından Sonra Şişmanlar Mıyım?

Mide küçültme ameliyatı; kilosu normal kilonun üzerinde olan ve obezite kategorinde değerlendirilen insanların doğal yollarla kilo veremediği durumlarda gerçekleştirilen cerrahi bir müdahaledir. Kilosu sebebiyle çeşitli sağlık problemleri yaşayan insanların fazla kilosundan kurtulması gerekmektedir ve bunun için öncelikle bazı diyet ve egzersiz programları uygulamalıdır. Ancak bazı durumlarda insanların metabolizması ve bünyesinden kaynaklanan sebeplerle diyet ve egzersizle kilo verilememektedir. Bu gibi durumlarda insanlar cerrahi müdahalelere yönelmektedir. Mide küçültme ameliyatı ile fazla kilo problemi yaşayan insanların midesinin büyük bir kısmı ameliyat ile alınarak mide hacmi küçültülür.

Mide küçültme ameliyatı yaptırmayı düşünen kişilerin aklına takılan en önemli sorulardan birisi “mide küçültme ameliyatından sonra şişmanlar mıyım?” sorusudur. Obezite teşhisi konmuş ve kilosu sağlığını olumsuz etkileyen kişilere önerilen ve uygulanan bu ameliyat obezite probleminin önüne geçmeyi amaçlamaktadır ve büyük oranda tekrarlanmasını engellemektedir. Bu ameliyat ile insan vücudunun içine farklı herhangi bir cisim yerleştirmeden midenin bir kısmının alınması işlemi ile kilo kaybı sağlanmaktadır.

Mide Küçültme Ameliyatı İle Kilo Kaybı Nasıl Sağlanır?

Bir kişinin mide küçültme ameliyatı olabilmesi için belli değerlere ve dengeye sahip olması gerekmektedir. Vücut kitle indeksi, metabolizma değerleri ve kişinin vücudundaki değerlerin incelenmesi sonucu ameliyat olabilmeye uygun değerlere sahipse ameliyat kararı verilir. Mide küçültme ameliyatı esnasında olması gerekenden daha büyük olan midenin yüzde seksen civarında büyük bir kısmı alınır. Bu sebeple mide küçültme ameliyatından sonra şişmanlar mıyım diye merak eden kişilere cevap verilmiş olur. Midenin alınması sebebiyle kişinin yiyebileceği yemek miktarında azalma meydana geleceği için kilo kaybı yaşanmaya başlar.

Ameliyat sonrası kişi rahatlama dönemine girmemelidir çünkü özellikle ilk 1 yıl yediği yiyeceklere dikkat etmek zorunda olan bu kişiler eğer beslenme sistemlerinde değişikliğe gitmez ve yüksek karbonhidratlı, yağlı ve katı ağırlıklı besinlerle beslenmeye devam ederse kilo kaybının önüne geçerek ameliyatı işlevsiz hale getirecektir. Bu sebeple mide küçültme ameliyatından sonra şişmanlar mıyım sorusunun cevabı aslında ameliyat olan kişinin iradesine bağlıdır.

İlginizi Çekebilir !

Tüp Mide Ameliyatının Riskleri Nedir?

Tüp Mide Ameliyatının Riskleri Nedir?

Tüp Mide Ameliyatının Riskleri Nedir? Tüp mide ameliyatının riskleri nedir? Sorusu, obezite ile mücadele etmek …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir