Mide Küçültme Ameliyatından Ne Kadar Süre Sonra Egzersiz Yapılabilir? 

Mide Küçültme Ameliyatından Ne Kadar Süre Sonra Egzersiz Yapılabilir? 

Mide küçültme ameliyatı obezite hastalarına uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntemde mide küçültülerek daha az yemek yeme hissi uyandırılmaktadır. Ameliyat sonrası yeterli ve dengeli beslenmek çok önemlidir.

Mide ameliyattan ne kadar sonra egzersiz yapılabilir? Tabi bunun yanında düzenli egzersiz yapmak vücudu sıkılaştırma açısından oldukça önemlidir. Kilosu çok fazla olan hastanın ameliyat sonrası hızlı kilo vermeye başladığında vücudunda sarkmalar olacaktır. Bu durum hastayı kötü etkileyebilir. Ameliyattan sonraki süreçte önerilen miktarda su içmeyi ve önerilen zamanlarda egzersiz yapmayı ihmal etmemek oldukça önemlidir.

Hasta Ameliyattan Ne Kadar Bir Süre Sonra Spor Yapabilir? 

Mide küçültme ameliyatı genellikle tüp mide ameliyatı şekilinde yapılır. Tabi bunun yanında bypass ameliyatı da yapılmaktadır. Hangi ameliyatın hastaya uygun olduğunu hastanın doktoru karar verir ve ameliyat yapıldıktan sonra Ameliyattan ne kadar sonra egzersiz yapılabilir? Sorusu en çok sorulan sorular arasındadır. Tabi ki bu sorunun en doğru cevabını tedavi ekibindeki sağlık profesyonelleri verecektir. Ameliyat sonrası genellikle ilk hafta hafif yürüyüşler önerilir. Evin içinde turlamak ya da park/bahçe gibi açık havada minik yürüyüşler yapmak gibi kısa süreli egzersiz önerilir. Günler geçtikçe yürüyüş mesafesi uzatılır ve egzersiz çeşitliliği artar.

Ameliyat sonrası egzersiz oldukça önemlidir. Hastanın ameliyat ile ilgili yaşayacağı olumsuzluklardan korur. Dolaşım sistemini güçlendirir. Hastayı kabızlıktan korur. Ameliyattan bir ay sonra normal yürüyüş hatta koşu bile yapılabilir. Fakat  ağırlık kaldırmak veya spor salonlarında çeşitli egzersizler yapmak için genelde bir ay kadar geçmesi önerilir. Fakat bu egzersizlere başlamadan önce de mutlaka tedavi ekibine danışmak gerekir.

Mide Küçültme Ameliyatından Sonra Spor Yapmanın Faydaları 

Hasta Ameliyattan ne kadar sonra egzersiz yapılabilir? Sorusunun en doğru cevabını tedavi ekibinden alır. Kontrolleri yapılan hastaya ne kadar sürede hangi egzersizleri yapacağı bilgisi verilir. Hasta için spor önemli bir yere sahiptir çünkü sağlıklı bir vücuda kavuşması ve ideal kilosunu dengede tutabilmek için spor şarttır. Hasta spor yaparken kas sistemi güçlenir, kan dolaşımı hızlanır, vücudun oksijen miktarı artar. Aynı zamanda spor yapan kişilerin bel ve boyun fıtığı riski oldukça azalır. Sporun hastaya bunun gibi daha birçok faydası mevcuttur.

İlginizi Çekebilir !

Tüp Mide Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?   Elipse Balon, mideye yerleştirilen ve içi suyla dolu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir