Mide Küçültme Ameliyatı

Mide Küçültme Ameliyatı
Mide Küçültme Ameliyatı

Mide Küçültme Ameliyatı

Tüm dünyada yaygın olarak görülen obezite hastalığı çoğu insan için büyük bir sorundur. Vücudunun ihtiyacından çok fazla kiloya sahip olan ve özel diyetler, egzersizlerle bu fazlalık kiloları veremeyen insanlarda obezite hastalığı meydana gelir. Diyet ve egzersizlerle kilo veremeyen insanların imdadına mide küçültme ameliyatı yetişir. Birkaç yöntemle yapılan bu ameliyat, hastanın midesinde ve sindirim sisteminde küçük değişiklikler yapılarak, kilo vermeyi amaçlar. Bir yönteminde besin alımının sınırlandırılması için midenin büyük bir bölümü alınırken, diğerinde besinlerin bağırsaklarda daha yavaş emilmesi sağlanarak kilo verdirmek amaçlanır.

Kimler Bu Ameliyatı Olabilir?

     Her yaştan insan mide küçültme ameliyatı olamaz. Öncelikle yaşınızın 18’den büyük olması gerekir. Ayrıca bir üst yaş sınırı da mevcut. Genellikle 80 yaş en üst limittir. Bu ameliyat için 18-80 yaş arasında bir birey olmanız gerekiyor. İkinci şart ise obezitenizin olması. Vücut kitle indeksiniz 35 veya üzerinde olmalı. Yani fazlalık 10 kilonuz bile olsa, bu ameliyatı olamazsınız. Ayrıca, obeziteye bağlı bir hastalığınızın da olması gerekir.

Nasıl Bir Hazırlık Gerekir?

     Mide küçültme ameliyatı olmak için gerekli şartları karşıladığınızda, doktorunuzla ameliyat gününüzü belirlersiniz. Ameliyattan bir hafta önce aspirin veya kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız bırakacaksınız. Bunun dışında ameliyattan bir gün öncesinde doktorunuzun size önerdiği şekilde besleneceksiniz. Hazırlık kısmı önemlidir, bunları yapmazsanız ameliyat ertelenir.

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

     Ameliyat sonrası dönem, mide küçültme ameliyatı kadar önemlidir. İlk dört gün hastanede denetim altında olacaksınız. Bu dört günde damar yoluyla beslenirsiniz. Dört gün sonra midenizde ve sindirim sisteminizde kaçak yoksa taburcu olursunuz. Hastane sonrası ilk bir ay sıvı tüketimi yapacaksınız. Bu sıvıların çoğunluğu sıvıdan oluşmalı. Süt, ayran ve süzülmüş et suyu buna örnektir. 1-3 ay arasında yumuşak yemeklerle devam edin. Haşlayıp blenderden geçirerek brokoli, ıspanak ve kereviz gibi gıdalar alabilirisiniz. Kesinlikle sıvı ve püreleri birlikte yemeyin. Aralarında en az yarım saat süre olmalı. 4-6 ay arasında çiğ meyve, haşlanmış balık veya un içermeyen her çorbayı tüketebilirsiniz. Haftada bir kez hafif bir dondurmanın da zararı olmaz. 6 ay sonunda artık normal bir beslenmeye başlayabilirsiniz.

Unutmayın

Yukarıdaki dönemlerde yapılması gerekenleri eksiksiz bir şekilde yaparken şunları da unutmayın;

Sıvı ve katı gıdaları birlikte almayın

Her öğünde yeterince çiğneme yapın

15 dakikadan önce öğününüzü bitirmeyin

Gazlı ve alkollü içeceklerden kaçının

Günde en az 1,5 litre su için

 

Bu yazının hakları http://www.pophaber.com aittir.

İlginizi Çekebilir !

Yüksek Proteinli Ürün Kullanımı

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?   Obezite ameliyatı sonrası günlük protein ihtiyacı, ameliyat türüne ve …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir