Mide Küçültme Ameliyatı ve Diyet

Mide Küçültme Ameliyatı ve Diyet
Mide Küçültme Ameliyatı ve Diyet

Mide Küçültme Ameliyatı ve Diyet

Tüp mide ameliyatı olarak da bilinen mide küçültme ameliyatı obezite problemi yaşayan insanların cerrahi yollarla kilo vermesine imkan sağlamaktadır. Fazla kilosu olan kişilerin ameliyat ile midesinin %80 kadar bir bölümünün alınması anlamına gelen mide küçültme ameliyatı; mide alındıktan sonra kalan midenin şeklinden dolayı bu işleme tüp mide ameliyatı da denmektedir. Mide küçültme ameliyatı ve diyet arasında sıkı bir ilişki vardır. Bu ameliyat sayesinde obezite problemi yaşayan insanlar sağlıklı kilolarına dönebilmekte ve bozulan sağlıklarını iyileştirebilmektedir.  Bu ameliyatı olabilmek için öncelikle kişilerin diyet-spor programları ve ilaç kullanımı ile kilo verme yöntemlerini uygulayıp başarısız olmuş olması gerekmektedir.

Mide küçültme ameliyatı için gerekli şartları sağlayan kişilerin bütün tetkiklerinin gerçekleştirilmiş olması gerekmektedir. Vücut ve beden kitle indeksi, psikolojik durumu, yaşı ve kişinin ameliyat sonrası göstermesi gereken irade göz önünde bulundurularak ameliyat kararı verilir. Ameliyat olacak kişiler ameliyat sonrasında beslenme düzenini tamamen değiştirmesi gerektiğini aklından çıkarmamalıdır. Bu sebeple mide küçültme ameliyatı ve diyet ameliyatın işe yaraması için bir bütündür.

Ameliyat Sonrası Nasıl Bir Diyet Uygulanmalı?

Mide küçültme ameliyatı sonrası kişiler yiyeceği besinlere oldukça dikkat etmelidir. Ameliyat sonrası kişilere özel olarak hazırlanan beslenme programları bulunmaktadır. İlk ay sadece sıvı odaklı beslenme gerçekleştirilmelidir. 1. Ayını dolduran kişiler püre haline getirilmiş besinler tüketmelidir. 3. Aydan sonra normal gıdaya geçiş dönemi başlar. Bu dönemde yavaş yavaş katı gıdalar ile beslenme gerçekleştirilebilir. 6. Aydan sonra ise artık tamamen normal beslenmeye geçilir. Ameliyat sonrası ilk 6 ay özellikle dikkat edilmesi gereken bir dönemdir, bu dönemlerde karbonhidrat alımı en minimum düzeyde tutulmalı ve asitli, yağlı, kızartma türü yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Ameliyat sonrası hazırlanan diyet programları oldukça önemlidir. Mide küçültme ameliyatı ve diyet beraber uygulandığı takdirde başarılı bir sonuç verecektir. Bu sebeple hazırlanan diyet programları dışına çıkılmamalı ve tamamen verilen listeye uyulmalıdır. Aksi takdirde kilo kaybı yavaşlayabilir hatta durma noktasına gelebilir. Kilo kaybı için alınan kalori miktarı düşük tutulmalıdır.

İlginizi Çekebilir !

Yüksek Proteinli Ürün Kullanımı

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?   Obezite ameliyatı sonrası günlük protein ihtiyacı, ameliyat türüne ve …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir