Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası
Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası

Mide küçültme ameliyatı fazla kilo sebebiyle sağlık problemi yaşayan kişilerin cerrahi bir operasyonla midesinin büyük bir kısmının alınması işlemidir. Ameliyat sonrasında kişiler midesinin büyük oranda küçülmesi sebebiyle kalori açığı yaratarak kilo kaybı yaşarlar. Yaşanan kilo kaybı ile beraber kişileri sağlıklı kilolarına kavuşturmak amaçlanır. Böylece sağlıklı kilolarına ulaşan kişiler aynı zamanda fazla kilo kaybının doğurduğu sağlık problemlerinden de kurtulmuş olurlar. Tüp mide ameliyatı karında derin kesikler gerçekleştirerek yapılmamaktadır. Küçük delikler ile midenin alınması işlemi gerçekleştirilir. En önemli nokta ise mide küçültme ameliyatı sonrası yaşanan süreçtir.

Mide küçültme ameliyatı kilo verme yolculuğunda yalnızca bir araçtır. Beslenme programları ve egzersizler ile desteklenmelidir. Kişi ameliyat sonrası kendisine özel olarak hazırlanan diyet programına harfiyen uymalı ve doktorunun onayladığı tarihten itibaren egzersizlere başlamalıdır. Eğer ameliyat olan kişi operasyon sonrasında beslenme düzeninde değişikliğe gitmez ve eski sağlıksız beslenmesine devam ederse kilo kaybının önüne geçebilir. Bu sebeple doktor tavsiyeleri aksatılmadan uygulanmalıdır.

Ameliyat Sonrası Yapılması Gerekenler

Operasyon sonrası kişiler artık yeni bir hayata adım atmış olurlar bu sebeple yaşam şekilleri tamamen değişecektir. Ameliyat öncesi kişinin ameliyata hazır olup olmadığının kontrolleri kendisine verilen diyet listesini bir süre uygulaması istenerek teyit edilir. Programı sorunsuz bir şekilde gerçekleştiren kişiler ameliyat edilir ve mide küçültme ameliyatı sonrası verilen beslenme programına bağlı kalmaları gerekmektedir. Ameliyat sonrası ilk 6 ay oldukça önemli bir süreçtir. İlk 1 ay yalnızca sıvı besinlerle beslenen kişiler 1 ayın sonunda püre ile beslenmeye başlarlar.

Üçüncü aydan sonra normal gıdaya ağır adımlarla geçmeye başlayan kişiler ancak altıncı aydan itibaren normal besinlerle beslenmeye geri dönüş yaparlar. Ancak bu demek değildir ki eski beslenme düzenlerine geri dönebilirler. Bu kesinlikle yanlış bir tutum olacaktır. Kişiler ameliyatın tamamlanmasından 6 ay sonrasında da beslenmesine dikkat etmelidir, aksi takdirde tekrardan kilo alımı gerçekleşebilir. Mide küçültme ameliyatı sonrası kişilerin beslenme düzenini sağlıklı bir hale getirmesi ve o şekilde devam etmesi en sağlıklı sonucu doğuracaktır.

İlginizi Çekebilir !

Yüksek Proteinli Ürün Kullanımı

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?   Obezite ameliyatı sonrası günlük protein ihtiyacı, ameliyat türüne ve …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir