Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Kilo Verme

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Kilo Verme
Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Kilo Verme

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Kilo Verme

Obezite hastası olan kişilerde genellikle bu hastalıkla beraber fazla kiloya sahip olmanın getirdiği diğer sağlık sorunları da gözükmektedir. Günümüz dünyasında en çok görülen hastalıklardan birisi olan obezitenin tedavisi için tek yol kilo vermektir. Kilo vermek için kişiler öncelikle diyet yaparak gün içinde alınan kalori miktarını düşürmeli, yağlı ve asitli yiyeceklerden uzak durmalı, fazla karbonhidrat tüketiminden kaçınmalı ve bol yağda kızartma yoluyla pişirilen yiyecekleri tüketmemelidir. Mide küçültme ameliyatı sonrası kilo verme işleminin gerçekleşebilmesi için de diyet ve spor gereklidir. Bir diyetisyen kontrolünde diyet gerçekleştirilmeli ve programa sadık kalınmalıdır. Ek olarak hareket miktarı arttırılarak diyet listesi spor ile desteklenmelidir.

Kişiler diyet ve spor ile kilo kaybı sağlayamıyorsa doktor kontrolünde ilaç kullanımı önerilir ancak tüm bu uygulamalara rağmen sonuç alınamıyorsa mide küçültme ameliyatı önerilmektedir. Ameliyat için kesinlikle uyulması gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Yaş ve vücut değerlerinin uygunluğu dışında kişinin ameliyat sonrası iradesine hâkim olabilmesi ameliyat için en önemli koşullardan bir tanesidir. Bu sebeple mide küçültme ameliyatı sonrası kilo verme durumunun sağlanabilmesi için ameliyat yapılmadan önce kişiye bir beslenme programı hazırlanarak bunu uygulaması istenmektedir. Eğer kişi programa sadık bir şekilde hareket edebiliyorsa ameliyat gerçekleştirilir.

Ameliyat Sonrası Zayıflama

Ameliyat ile kişinin midesinin %80inin alınması sebebiyle tüketilen besin miktarında azalma söz konusu olacağından kilo kaybı gerçekleşecektir. Kişi yemesi gerekenden fazlasını tüketmek istese de kapasitesi küçüldüğünden dolayı mide fazla besini kabul etmeyecektir. Bu noktada kişilerin kilo kaybı yaşayabilmesi için fazla besin tüketiminden kaçınması gerekmektedir. Ameliyat sonrası kişilere alınması gereken kalori miktarına göre beslenme listesi hazırlanır. İlk ay yalnızca sıvı besinlerle beslenen kişiler yavaş yavaş normal gıdalar ile beslenmeye dönüş yapar.

Normal gıdalarla beslenmek kişilere eski beslenme düzenine geri dönme imkanı sağlamak anlamına gelmemelidir. Her zaman fazla karbonhidrat alımından ve asitli içecek tüketiminden uzak durması gereken bu kişiler her ne kadar sağlıklı olsa da fazla miktarda yiyecek tüketiminden kaçınmalıdır. Mide küçültme ameliyatı sonrası kilo verme diyet ile desteklendiğinde kesin sonuç vermektedir.

İlginizi Çekebilir !

Yüksek Proteinli Ürün Kullanımı

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?   Obezite ameliyatı sonrası günlük protein ihtiyacı, ameliyat türüne ve …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir